Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Вълнува ли се изобщо някой от „Аватар“ 2?

Аватар

Доколкото ни е известно, във вселената на „Аватар“ няма такова нещо като пътуване във времето. Което е странно, защото в новините от филмовата индустрия от тази седмица определено се усещаше полъх от 2009 г. Показани бяха първи кадри на предстоящия филм „Аватар: Природата на водата“.

The Hollywood Reporter съобщи, че делегатите на CinemaCon в Лас Вегас са били впечатлени от 3D технологиите и високата кадрова честота на лентата, която 20th Century Fox и Disney ще разпространят по целия свят през декември. Човек би си помислил, че не са минали повече от няколко години от премиерата на първия „Аватар“. Тогава изглеждаше, че цялата кино индустрия е на път да претърпи радикални промени.

За съжаление на Холивуд, всъщност измина повече от десетилетие, откакто за последен път се срещнахме с Джейк Съли и неговите сини приятели. Очаква ли се от нас да се развълнуваме от тях отново?

3D революция

Проблемът с 3D са прекалено многото му фази, пише The Guardian. Имаше първоначална фаза от 50-те години на миналия век, след това кратък период през 80-те години, когато в кината се появиха „Челюсти 3-D“, и накрая около 2009 г., когато Джеймс Камерън сякаш си помисли, че триизмерните филми ще станат по-популярни от „Бийтълс“. Междувременно се появиха и 3D телевизорите, които изчерпаха популярността си около 2017 г.

Що се отнася до по-високата честота на кадрите, Питър Джаксън беше принуден да притъпи трилогията си „Хобит“, след като зрителите се оплакаха, че наистина не им е необходимо да виждат пъпките на героите в такива мъчителни детайли, докато гледат „Неочаквано пътешествие“ с 48 кадъра в секунда.

Джеймс Камерън би възразил, а и го е правил много пъти, че само той може да употреби подобна висока технология правилно. След „Аватар“ всички студия започнаха да пускат 3D филми. Просто Холивуд разбра, че може да сложи надценка на билетите за тези прожекции. Повечето от лентите, за разлика от „Аватар“, бяха заснети на 2D и след това конвертирани в постпродукцията – метод, за който някои студия твърдят, че не променя крайния резултат.

Това невинаги е било така. Всеки, имал нещастието да гледа „Сблъсъкът на титаните“ от 2010 г. на 3D, е наясно, че преживяването е равносилно на това да прекарвате очите си през месомелачка отново и отново в продължение на 90 минути. От други 3D филми хората просто ги боли глава.

Може би „Аватар: Природата на водата“ ще ни накара пак да започнем да посягаме към 3D очилата и с готовност да плащаме онези допълнителни няколко лева. Но изглежда малко вероятно. Проблем за Холивуд е, че филмите за планетата Пандора изглежда се появяват само веднъж на десетилетие. Камерън казва, че Аватар 3 ще излезе през 2024 г., но ще повярваме, когато го видим. Това означава, че вероятно ще трябва да изтърпим адски много лоши или безсмислени 3D филми преди следващия от поредицата.

И все пак

Въпреки всичко има нещо привлекателно в идеята, че ще станем свидетели на филм, който ще изглежда и звучи по-добре от всичко, което някога сме виждали в мултиплекса. Точно затова „Аватар“ счупи световния рекорд за най-висок боксофис преди години (със сигурност не беше заради оригиналния сюжет).

„Аватар: Природата на водата“ обещава да ни пренесе отново в прекрасните флора и фауна на Пандора. Този път ще посетим крайбрежно племе на’ви и ще се запознаем с различни нови водни същества. Можем да предположим, че всички те ще имат онези размахващи се опашки, които им позволяват да се свързват с Джейк и Нейтири.

Дали филмът ще даде нов тласък на революцията в областта на 3D/високата скорост на кадрите? Е, случвали са се и по-странни неща.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от 2FaceCine (@2facecine)

Снимка: screenshot/YouTube

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.