Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Защо Уорън Бъфет не вярва в биткойн

Уорън Бъфет

През последните години биткойн постепенно започна да се приема от традиционния финансов и инвестиционен свят. Милиардерът Уорън Бъфет обаче продължава да се придържа към скептичната си позиция по отношение на дигиталната валута, предаде CNBC.

На годишната среща на акционерите на компанията му Berkshire Hathaway той заяви, че биткойн не е продуктивен актив и не произвежда нищо осезаемо. Въпреки промяната в общественото възприятие за криптовалутата, Бъфет каза, че не би я купил.

„Не знам дали ще поскъпне или поевтинее през следващата година, след пет или десет години. Единственото, в което съм сигурен, е, че не произвежда нищо. Има някаква магия в нея, а хората приписват магия на много неща“, посочи предприемачът.

Дори най-големите почитатели на биткойн са склонни да разглеждат криптовалутата като пасивен актив, който инвеститорите купуват и държат, надявайки се на увеличение на цената за дълъг период от време. Самият Бъфет коментира, че няма никой с недостиг на биткойни, всички са дългосрочни притежатели.

Той обясни по-подробно защо не вижда стойност в криптовалутата:

„Ако ми кажете… за 1% дял от цялата земеделска земя в Съединените щати платете на нашата група 25 милиарда долара, ще ви напиша чек този следобед. Срещу 25 млрд. долара сега притежавам 1% от земеделската земя. Ако ми предложите 1% от всички жилищни сгради в страната и искате още 25 млрд. долара, ще ви напиша чек. Толкова е просто. Сега, ако ми кажете, че притежавате всички биткойни в света и ми ги предложите за 25 долара, няма да ги взема. Какво ще правя с тях? Ще трябва да ви ги продам обратно по един или друг начин. Това няма да доведе до нищо. Апартаментите ще произвеждат наем, а фермите ще произвеждат храна“.

От години инвеститорите се чудят как да оценят биткойна, отчасти заради потенциала му да изпълнява различни функции. На западните пазари той се утвърди като инвестиционен актив, особено през изминалата година, когато лихвените проценти и инфлацията се повишиха. На други пазари хората все още виждат огромен потенциал за използването му като дигитални пари.

„За да имат стойност, активите трябва да носят нещо на някого. И има само една валута, която се приема. Можете да си измислите всякакви неща – можем да представим Berkshire монети… но в крайна сметка парите са това“, допълни Бъфет, държейки банкнота от 20 долара. „И няма никаква причина на света, поради която правителството на Съединените щати да позволи на Berkshire монетите да заменят другите.“

Снимка: screenshot/YouTube

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.