
Apple спира производството на iPod след 21 години
Технологичният гигант Apple обяви, че прекратява производството на музикалния плейър iPod Touch. Така се слага край на едно устройство, предизвикало революцията в начина, по който хората слушат музика, пише BBC.
Когато първият iPod бе пуснат на пазара през 2001 г., той можеше да съхранява 1000 песни. Днес в услугата за стрийминг на Apple има повече от 90 милиона песни.
iPod Touch е проектиран от същия екип, който по-късно изобрети iPhone. Последната актуализация на музикалния плейър е от 2019 г.
Първият модел на iPod беше показан от шефа на Apple Стив Джобс в типичния за компанията стил през 2001 г. – с много фанфари и високи очаквания.
„Музиката е част от живота на всеки човек. Музиката съществува открай време. И винаги ще съществува“, каза Джобс по време на едночасовата си презентация. Големият слоган на вечерта беше просто: „1000 песни в джоба ви“.
През годините много известни личности са подкрепяли устройството, включително Джон Майер, U2 и Опра Уинфри. BMW представи първата автомобилна развлекателна система с вграден iPod, а след няколко години повечето производители на автомобили последваха примера ѝ.
Очаквано решение?
Според технологични анализатори е било неизбежно един ден iPhone да замени изцяло музикалната джаджа.
„Когато Apple създаде iPhone, тя знаеше, че това в крайна сметка ще означава началото на края на плейъра“, казва пред BBC Бен Ууд, главен анализатор в консултантската фирма CCS Insight.
Каролина Миланези от Creative Strategies също посочва, че спадът на продажбите на iPod-а е свързан с ръста на продажбите на iPhone-а – подобно на преминаването от цифрови продажби към стрийминг.
„Залезът на iPod е вероятно най-добрият пример за това, че Apple не се притеснява от канибализирането на собствените си продукти“, смята тя.
Снимка: Unsplash
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.

