Застой в сделката на Мъск за Twitter
Придобиването на Twitter от страна на Илън Мъск на стойност 44 млрд. долара може да бъде застрашено поради разногласия относно броя на фалшивите акаунти в платформата. Това предаде BBC.
Мъск написа в мрежата, че сделката „не може да се придвижи напред“, ако Twitter не подкрепи с доказателства твърденията, че по-малко от 5% от редовните потребители са фалшиви или спам профили.
Компанията защити данните си, като добави, че Мъск се е отказал от правото на „надлежна проверка“, за да сключи сделката. Анализатори предположиха, че предприемачът търси начини да предоговори цената на придобиването или да се откаже от него.
Мъск се разбра за закупуването на Twitter с борда на директорите на компанията през април, но миналата седмица заяви, че сделката е „на изчакване“, докато получи подробности за фалшивите профили.
Във вторник милиардерът коментира, че шефът на Twitter Параг Агравал публично е отказал да покаже доказателство, че по-малко от 5% от акаунтите са фалшиви, и че сделката „не може да продължи“, докато Агравал не изнесе такова. След това туитът беше изтрит. Самият Мъск твърди, че броят на фалшивите акаунти е минимум 20%.
Twitter claims that >95% of daily active users are real, unique humans. Does anyone have that experience?
— Elon Musk (@elonmusk) May 17, 2022
Ескалация на спора
Мъск и Агравал публично обсъждаха данните за спамботове в Twitter, но изглежда отношенията им се влошават.
В понеделник Мъск отговори на обясненията на Агравал за отчитането на спама с емотиконка „ако“, а по-късно повтори, че стойностите се подценяват. По думите му той е загрижен, че рекламодателите в Twitter не знаят за какво плащат. „И така, как рекламодателите да знаят какво получават срещу парите си? Това е от основно значение за финансовото здраве на Twitter“, написа богаташът.
На конференция в Маями в понеделник той посочи, че „не може да се плаща същата цена за нещо, което е много по-лошо, отколкото са ти казали“. И добави: „Колкото повече въпроси задавам, толкова повече нарастват опасенията ми“.
От Twitter коментираха, че искат сделката да се извърши на договорената цена.
В подаденото във вторник заявление до регулаторните органи компанията съобщава на акционерите, че очевидното желание на Мъск да сключи сделката без обичайно проучване на бизнеса го отличава от всички други потенциални купувачи.
„Други биха изисквали значителна комплексна проверка, което би създало забавяне и риск за постигане на подписването на договорка“, се отбелязва в заявлението.
Снимка: Unsplash
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.