
Какво издават за вас паразитните думи, които използвате в работата
Подготвили сте се старателно за среща с шефа или колегите, но изведнъж в професионално изпипаните изречения започва да се прокрадва пълнеж от рода на „фактически“ и „в смисъл“. Не сте единствени. Доста хора се залавят за паразитни думи или „словесни патерици“, когато се чувстват притеснени. Понякога обаче краткото неловко мълчание, докато си съберете мисълта, е за предпочитане пред тези изрази, тъй като те не ви представят в добра светлина в служебната комуникация.
Даваме няколко примера с често използвани паразитни думи:
Нали?
Издава несигурност. Малките деца повтарят тази дума при търсене на авторитетно потвърждение или допълнения към собствените си мисли. Не прекалявайте с „нали“-тата пред шефа, защото ще изглеждате плахи.
В смисъл…
Опит да се прикрие липсата на ясна идея. Изразявате подсъзнателно желание за отсрочка, докато подредите мислите си. Ако желаете да перифразирате, по-добре опитайте с „иначе казано“, а ако искате да направите извод – с „оттук следва, че…“.
Фактически
Искате да придадете компетентност и тежест на изказа си, да убедите околните, че сте навързали нещата логически. Старайте се да не използвате това встъпление, когато имате намерение да изразите мнение или предположение, а не действителен факт.
Всъщност
Мъчите се да задържите интереса на събеседника си, когато не сте много убедени в думите си. Опитвате да намекнете, че ей сега ще кажете нещо важно. Този похват обаче няма да сработи повече от два пъти в един разговор.
Разбираш ли?
Търсите внимание и одобрение. Но не се увличайте с този израз, докато обяснявате как е станал някой гаф – ще изглеждате по-виновни.
Добре!/ Така!
Когато изречението започва с тях, това е опит за подреждане и оформяне на речта. Когато обаче се ползват обилно, целите да замажете ситуация, в която нямате обмислен план, но искате да оставите у събеседника си впечатление на организираност.
Снимка: Pexels
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.

