Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Учени откриха начин да отглеждат растения в пълна тъмнина

растения

Учени създадоха метод на изкуствена фотосинтеза, чрез който растения се развиват без слънчева светлина. Пробивът може да доведе до нови начини за отглеждане на храна на Земята, а един ден и на Марс, съобщава The Independent. 

В продължение на милиони години еволюция фотосинтезата се е развила като начин за превръщане на водата, въглеродния диоксид и енергията от слънчевата светлина в растителна биомаса и храна, която ядем.

Но според изследователи от Калифорнийския университет в Ривърсайд, САЩ този естествен процес е неефективен и само около 1% от енергията, съдържаща се в слънчевата светлина, попада в растението.

Понастоящем те и техни колеги разглеждат начините за отглеждане на култури като грозде, домати, тютюн, ориз, рапица и зелен грах, които използват въглерод от ацетат при отглеждане на тъмно.

„Представете си гигантски платформи, където един ден ще растат домати на тъмно на Марс – какво улеснение би било това за бъдещите марсианци?“, казва Марта Ороско-Карденас, директор на Изследователския център за трансформация на растения в Калифорнийския университет в Ривърсайд.

Ново проучване, публикувано в списание Nature Food, разкрива как учените са намерили начин да създават храна независимо от слънчевата светлина с помощта на изкуствена фотосинтеза.

Използвали са двуетапен химичен процес за превръщане на въглероден диоксид, електричество и вода в ацетат – форма на основния компонент на оцета. Организмите, които произвеждат храна, консумират ацетата, за да растат на тъмно.

Учените ползват слънчеви панели за генериране на електроенергия за захранване на химическата реакция. Според тях системата може да повиши ефективността на преобразуване на слънчевата светлина в храни. Дори да я направи до 18 пъти по-ефективна за някои хранителни продукти.

Освобождаването на културите от зависимостта им от слънцето и производството им чрез изкуствена фотосинтеза може да има особено голямо значение във все по-трудните условия на климатична криза и произтичащите от нея предизвикателства за продоволствената сигурност.

Снимка: Pixabay

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.