Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

5 ефекта от технологиите върху психическото ви здраве

психическо здраве

Технологиите провокираха множество положителни промени в света. Непрекъснато обаче нараства и зависимостта от тях, което може да се отрази пагубно на нашето психическо здраве.

За да сте сигурни, че честата употреба на технологии няма да ви повлияе зле, първо трябва да разберете какви са потенциалните ефекти от нея и какво можете да направите по отношение на тях. Даваме няколко примера:

1. Промени в поведението

Редица проучвания сочат, че манията по технологиите пречи на децата и тийнейджърите в намирането и задържането на приятели, прави ги антисоциални, предизвиква проблеми с гнева и емоционални изблици.

Всичко това обаче не са проблеми само на децата. Изследване на Reviews.org показва, че хората в САЩ проверяват смартфоните си средно 344 пъти на ден. Постоянното посягане към телефона води до отслабване на социалните връзки и ниска продуктивност и тревожност в дългосрочен план.

Какво можете да направите?

Ако прекарвате по-голямата част от деня си в работа пред екрана, когато се приберете у дома, дайте приоритет на други неща. Прекарвайте време сред природата, със семейството си, четете книга или правете нещо, което „захранва“ по-добре мозъка ви и укрепва връзката ви с близки и приятели.

2. Пристрастяване

Интернет зависимостта има психиатрични симптоми, подобни на тези при обсесивно-компулсивното разстройство – състояние, при което човек изпитва неконтролируемо желание да повтаря определено действие.

Какво можете да направите?

Първата стъпка към предотвратяването на пристрастяването към интернет е осъзнаването му. Съставете си график за ползване на мрежата. Можете също така да победите технологиите чрез… технологии. Има много софтуери и инструменти, които помагат да се съсредоточите и да избегнете прекаленото застояване пред устройствата.

3. Депресия

Социалните медии са създадени, за да предизвикват пристрастяване. Често са причина и за недоспиване, което е пряко свързано с депресия, загуба на паметта и лоши резултати в училище или на работа. Постоянното сравняване с други хора в социалните медии също води до депресия.

Какво можете да направите?

Регулирайте използването на тези платформи. Преди да влезете в дадено приложение, се запитайте защо го правите. Когато сте там, потърсете само това, заради което сте влезли, и го затворете.

4. Проблеми със съня

Времето, прекарано пред екрана късно вечер, удължава периода на заспиване. Устройствата излъчват синя светлина, която влияе на мелатонина – хормон, регулиращ съня. Поради това може да стане по-трудно да си осигурите качествено спане.

Какво можете да направите?

Очевидното е да избягвате да използвате електронните си устройства късно вечер и да приглушавате осветлението поне един час преди лягане. Можете да ползвате будилник вместо алармата на телефона – и да оставяте смартфона си в друга стая.

Нощният режим на устройствата за съжаление няма да ви помогне много. Изследвания са установили, че той е недостатъчен, за да намали потискането на мелатонина. По-добър ефект при нарушения на съня, причинени от употреба на технологии, имат специалните очила, блокиращи синята светлина.

5. Намалена емпатия

За да развиете съпричастност към някого, трябва да разберете действителното му състояние и гледна точка – което е трудно да се постигне при онлайн комуникация. Продължителното време онлайн допринася и за това хората да се разсейват по-лесно, което също пречи на емпатията.

Какво можете да направите?

Според проучвания намалената употреба на технологии помага на хората да станат по-внимателни във взаимоотношенията си. Говорете с хората, когато са около вас, вместо да се втренчвате в телефона си. Заменете текстовите съобщения, ако не с друго, то поне с видеоразговори – така пак ще виждате реакциите на отсрещаната страна. Молете за обратна връзка колегите си и отделяйте специално време на близките си.

Източник: MakeUseOf

Снимки: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.