На Килиманджаро вече има високоскоростен интернет
Танзания инсталира високоскоростни интернет услуги по склоновете на Килиманджаро. Така туристите ще могат още на място да публикуват в социалните мрежи постове и снимки от изкачването на най-високата планина в Африка, съобщава The Guardian.
Държавната телекомуникационна компания на Танзания (Tanzania Telecommunication Corporation) изгради широколентовата мрежа на височина 3720 метра. Танзанийският министър на информацията Напе Ннауе нарече събитието „историческо“.
„Преди беше малко опасно за посетителите и носачите без интернет. Сега всички ще имат връзка до тази точка на планината“, каза Ннауе в хижа Хоромбо, една от спирките по пътя нагоре.
Очаква се върхът на 5895-метровата Килиманджаро да бъде свързан с интернет до края на годината.
Интернет в дивото
Ходът е поредно усилие за подобряване на свързаността в най-дивите места по света. Първото обаждане по мобилен телефон от върха на Еверест бе осъществено през 2007 г. чрез китайска технология.
Контрастът с времето, когато Едмънд Хилари и Тенсинг Норгей достигат върха на най-високата планина на Земята на 29 май 1953 г., е огромен. Новината за тяхното постижение достига до външния свят едва на 2 юни, точно навреме за коронацията на кралица Елизабет II.
В по-практично отношение огромният напредък в комуникациите позволява на алпинисти, океански мореплаватели и полярни изследователи да имат достъп до най-актуалните прогнози за времето и възможност да се обадят за помощ при инциденти.
Тъй като мобилните мрежи достигат все по-отдалечени места, малките джобни устройства за сателитна комуникация като inReach Mini на Garmin, които позволяват проследяване, позициониране и изпращане и получаване на текстови съобщения, означават, че дори в полярните райони пътешествениците никога не са изцяло без връзка.
Прекомерното разчитане на технологиите, включително на навигационния софтуер на смартфоните, обаче води до проблеми за някои катерачи. Планинските спасители подчертават, че никога не трябва да се разчита единствено на мобилните телефони за навигация.
Лифт на Килиманджаро?
Танзанийското правителство има и други планове за Килиманджаро, например за изграждане на кабинков лифт от южната страна на планината. Това обаче предизвиква редица опасения сред туристите, компаниите, организиращи експедиции, и природозащитниците.
Килиманджаро е важен източник на приходи от туризъм в Танзания и съседна Кения. Всяка година около 35 000 души се опитват да достигнат върха.
Обезсмъртена в разказа на Ърнест Хемингуей „Снеговете на Килиманджаро“, планината е част от национален парк и е обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
Снимка: Unsplash
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.