Юпитер както никога преди
Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ показа Юпитер по начин, невиждан досега. Учени публикуваха впечатляващи снимки на най-голямата планета в Слънчевата система, направени през юли, предаде The Guardian.
Кадрите разкриват полярни сияния, гигантски бури, луни и пръстени около Юпитер в детайли, определени от астрономите като „невероятни“.
Голямото червено петно на планетата – буря, достатъчно голяма, за да погълне Земята, се откроява ярко наред с безброй по-малки бури. Особено драматична е широкоъгълна снимка, на която се виждат слабите пръстени около Юпитер, както и две малки луни на блестящ фон от галактики.
Check out the bright waves, swirls, and vortices in Jupiter’s atmosphere — as well as the dark ring system, one million times fainter than the planet! Two moons of Jupiter, including one that’s only about 12 miles (20 km) across, are on the left. pic.twitter.com/o7XYOMdsq5
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) August 22, 2022
От американско-френския изследователски екип уточняват, че инфрачервените изображения са били изкуствено оцветени в синьо, бяло, зелено, жълто и оранжево, за да се откроят особеностите. Това се налага, защото инфрачервената светлина е невидима за човешкото око.
„Джеймс Уеб“, наследник на космическия телескоп „Хъбъл“ на стойност 10 млрд. долара, излетя в края на миналата година и от лятото наблюдава космоса в инфрачервения диапазон. Учените се надяват с негова помощ да надникнат назад във времето, когато първите звезди и галактики са се формирали преди 13,7 млрд. години.
Обсерваторията е разположена на 1,6 млн. км от Земята.
Снимка: Twitter/NASA
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.