„Глупавите“ телефони се завръщат
17-годишната Робин Уест е аномалия сред връстниците си – тя няма смартфон. Вместо да скролва по цял ден в приложения като TikTok и Instagram, момичето използва така наречения „dumbphone“ или „глупав“ телефон.
Говорим за устройства с много ограничени функционалности в сравнение с днешните им смарт събратя. Такива, от които можете да провеждате разговори и да изпращате SMS-и, в най-добрия случай да слушате радио и да правите съвсем елементарни снимки. Но не и да се свързвате с интернет.
Изплува ли ви спомен за първия ви джиесем в края на 90-те?
BBC разказва за Робин Уест в материал, посветен на завръщащата се популярност на обикновените мобилни телефони.
„Докато не си купих „тухла“, не забелязвах до каква степен смартфонът е завладял живота ми. Имах доста приложения за социални медии на него и не правех много други неща, понеже винаги бях на телефона“, разказва младата лондончанка.
Тя не смята, че някога ще си купи друг смартфон. „Щастлива съм с моята „тухла“ – не мисля, че ме ограничава. Напротив, сега определено съм по-активна“, допълва Уест.
Ренесансът на „глупавите“ телефони
Мобилните телефони с ограничени функции се радват на възраждащ се интерес. Според доклад на софтуерната компания SEMrush търсенията в Google за тях са скочили с 89% между 2018 и 2021 г.
Макар че е трудно да се получат данни за продажбите, в едно проучване се посочва, че през миналата година покупките им в световен мащаб са достигнали 1 милиард единици. За сравнение, през миналата година в света са продадени 1,4 млрд. смартфона.
Междувременно в изследване на счетоводната група Deloitte от 2021 г. се казва, че един от всеки 10 потребители на мобилни телефони във Великобритания има „глупав“ телефон.
Защо хората се връщат към класиката?
„Модата, носталгията и появата им в клипчета в TikTok имат роля за възраждането на дъмбфоните“, смята Ърнест Доку, експерт по мобилни технологии в сайта за сравнение на цени Uswitch.com. „За много от нас първият мобилен телефон е бил именно такъв. Eстествено e да сме настроени носталгично към класическите телефони.“
По думите му подновяването през 2017 г. на модела 3310 на Nokia – пуснат за първи път през 2000 г. и един от най-продаваните мобилни телефони за всички времена – е предизвикало бума.
Макар „глупавите“ телефони да не могат да се конкурират с най-новите премиум модели на Apple и Samsung, когато става въпрос за производителност или функционалност, „те ги превъзхождат в също толкова важни области като живот на батерията и издръжливост“, допълва Доку.
Нови играчи на пазара на телефони
Един от производителите на „глупави“ телефони е нюйоркската компания Light Phone. Всъщност нейните са малко по-интелигентни от класическите – позволяват слушане на музика и подкасти и се свръзват чрез Bluetooth. Но фирмата обещава, че на нейните устройства „никога няма да има социални мрежи, новини с подвеждащи заглавия, електронна поща, интернет браузър или други източници на тревога“.
През 2021 Light Phone отбелязва най-силната си година от гледна точка на финансовите резултати. Продажбите се увеличават със 150% в сравнение с 2020 г. И то при положение, че телефоните са скъпи за функциите си – цените започват от 99 долара.
Съоснователят на Light Phone Кайвей Танг казва, че първоначално моделите им са били създадени за използване като втори телефон за хора, които искат да си починат от смартфона през уикенда. Сега обаче половината от клиентите ги използват като основно устройство. А колкото и да е изненадващо, много от тези клиенти са на възраст 25 – 35 години.
Може би е за добро
Технологичният експерт проф. Сандра Вахтер, старши научен сътрудник по изкуствен интелект в Оксфордския университет, смята за напълно разбираемо хората да търсят по-прости мобилни телефони.
„С основание може да се каже, че в днешно време способността на един смартфон да извършва обаждания е почти странична функция. Вашият смартфон е вашето развлечение, вашият генератор на новини, вашата навигационна система, вашият дневник, вашият речник и вашият портфейл“, обяснява тя.
По думите ѝ смартфоните винаги „искат да привлекат вниманието“ с известия, актуализации и извънредни новини. „Това може да ви държи в напрежение, да породи тревожност, депресия. Може да бъде съкрушително“, допълва професорът.
За сметка на това „глупавите“ телефони ни оставят време за пълно съсредоточване върху една задача и за по-целенасочена работа. И ни носят спокойствие.
Снимки: Unsplash, Pixabay
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.