Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Най-новата суперхрана носи здраве на нас и на природата

водорасли

Какво си представяте, като чуете „растително-базирана диета“? Зелева салата и боб? Или може би някоя модерна алтернатива на месото? Всъщност има един безмесен вариант, който набира популярност като най-новата суперхрана: водорасли.

Да, кафяво-зелените снопчета, извърлени на плажовете, стават за ядене. Вероятно най-известните са нори – хартиените листове за увиване на рулца суши. Но има и много други полезни разновидности като уакаме, комбу и захарно водорасло.

Водораслите помагат на морските обитатели, почиствайки заобикалящата ги среда. А на нас, хората, могат да послужат като източник на важни хранителни вещества.

Вече има доста компании, които предлагат на пазара продукти на основата на водорасли. Ето защо не е лоша идея да ги пробваме:

Здравословни ползи от водораслите

„Водораслите са отличен източник на фибри и минерали“, казва Мери Елън Камир, професор по хранителни науки и диетология в Университета на Мейн.

Хранителните профили на зелените, кафявите и червените сортове леко се различават. Като цяло обаче водораслите съдържат витамини В, С, Е и К, Омега-3 мастни киселини, протеини, аминокиселини, полифеноли и 10 пъти повече минерали, отколкото сухоземните растения. Става дума най-вече за желязо, калций и йод.

Водораслите имат способносттта да концентрират всички микроелементи в океана, до които ние нямаме достъп. А когато се използват като тор за земеделие, могат да добавят тези основни хранителни вещества в почвата, подобрявайки нейното здраве.

Въпреки това не е необходимо да пълните чинията си с водорасли на всяко хранене. „Някои кафяви водорасли, които се отглеждат в Нова Англия, са с много високо съдържание на йод. Затова се препоръчва да се консумират не повече от три пъти седмично“, посочва Камир.

Концентрацията на определени вещества във водораслите може да взаимодейства с някои лекарства. Важно е да обсъдите с лекар дали водораслите са подходящи за вас, ако имате заболяване на щитовидната жлеза или приемате медикаменти за разреждане на кръвта.

водорасли

Водораслите са важни и за природата

Водораслите са също толкова полезни за водните системи, колкото и за нашето здраве. „Улавяне на въглерод“ е модерният израз за тяхната задача и те наистина я вършат. Извличат въглеродния диоксид от атмосферата и го използват за производството на повече въглехидрати.

Водораслите са компонент и на регенеративните аквакултури, тъй като консумират азот и фосфор – два елемента, които могат да навредят на океана в големи количества. Освен това осигуряват място, където по-малките морски обитатели могат да се скрият от хищниците. Така помагат за възстановяването на разнообразния морски живот в прекомерно експлоатирани местообитания.

Удобно е и това, че не се нуждаят от торове и пестициди, за да растат, независимо дали се отглеждат целенасочено или просто се събират от диви места.

Преди да опитате водорасли

Може би сте се вдъхновили да пробвате новата суперхрана. Варианти за нейната консумация има в супи, салати, основни ястия и дори десерти. Само че първо – една важна стъпка. Уверете се, че водораслите или продуктите от водорасли, които купувате, са сертифицирани като органични и са тествани за съдържание на тежки метали като кадмий, олово и арсен.

Източник: CNN Health

Снимки: Unsplash

 

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.