6 ползи за здравето от хапването на тиква
Какви асоциации ви изникват, когато се замислите за есента? Със сигурност тиквата е сред тях. Любима декорация, но в много по-голяма степен любима храна – и има защо. Тиквата е изключително полезна и може да се консумира без угризения. Ето някои от предимствата ѝ:
Тиквата има впечатляващ хранителен профил
Една чаша варена тиква (245 грама) съдържа:
Калории: 49
Мазнини: 0,2 грама
Протеини: 2 грама
Въглехидрати: 12 грама
Влакнини: 3 грама
Също така има съществени количества витамин А, витамин С, калий, мед, манган, витамин В2, витамин Е, желязо, както и малки количества магнезий, фосфор, цинк и др.
Освен че е пълна с витамини и минерали, тиквата е и нискокалорична, тъй като е 94% вода. Тя е с много високо съдържание на бета-каротин – каротеноид, който организмът превръща във витамин А.
Може да намали риска от хронични заболявания
Свободните радикали са молекули, които се образуват в процеса на обмяна на веществата в организма. Въпреки че са много нестабилни, те имат полезни функции, като например да унищожават вредните бактерии. Прекомерното количество свободни радикали в тялото обаче създава състояние, наречено оксидативен стрес. То е свързано с хронични заболявания, включително сърдечни болести и рак.
Тиквата съдържа антиоксиданти като алфа-каротин, бета-каротин и бета-криптоксантин. Те могат да неутрализират свободните радикали, като ги спират да увреждат клетките.
Тиква за повишаване на имунитета
Проучванията показват, че витамин А може да укрепи имунната система и да помогне в борбата с инфекциите. За витамин С е доказано, че повишава производството на бели кръвни телца, помага на имунните клетки да работят по-ефективно и прави така, че раните да заздравяват по-бързо. В тиквата има и двата витамина, както и витамин Е, желязо и фолат, които също засилват имунитета.
Полезна е за очите
Съдържанието на бета-каротин осигурява на организма необходимия витамин А. Изследванията показват, че недостигът на витамин А е много честа причина за слепота.
При анализ на 22 проучвания учените откриват, че при хората с по-висок прием на бета-каротин рискът от катаракта е значително по-нисък. Тиквата е и един от най-добрите източници на лутеин – съединение, свързано с по-нисък риск от проблеми с очите.
Искате да отслабнете? Яжте тиква
Тиквата е с ниско съдържание на калории, въпреки че е пълна с хранителни вещества. Състои се основно от вода. Освен това е добър източник на фибри, които могат да помогнат за ограничаване на апетита ви.
Помага и на кожата
Вече споменахме витамин А, който освен за очите, е много важен и за здравето и добрия вид на кожата. А каротеноидите като бета-каротина могат да действат като естествен слънцезащитен крем. Те се транспортират до различни органи, включително до кожата, и защитават кожните клетки от увреждане от UV лъчите.
Тиквата е богата и на витамин С, който е от съществено значение за здравата кожа. Тялото се нуждае от този витамин, за да произвежда колаген – протеин, който поддържа кожата здрава и силна.
Тиквата е вкусна, универсална и лесна за включване в ежедневното меню. Сладостта ѝ я прави популярна съставка в десерти. Тя обаче пасва също толкова добре и на солени ястия като печени зеленчуци, супи, ризото и паста. Рецептите с тиква в интернет са супер разнообразни, което е още една причина да я хапвате често през този сезон.
Снимки: Unsplash
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.