Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

6 часа работа на ден е по-добре от 4-дневна работна седмица?

работа, пясъчен часовник

Много се говори за четиридневната работна седмица. Сгъстяването на пет работни дни в четири обаче може да се окаже неподходящо или стресиращо за някои сфери на дейност. Но има и други алтернативи.

Редица психолози хвалят идеята за съкращаване на работния ден. Приключването на работата за шест часа вместо за осем може да се окаже практично решение за повечето видове индустрии и да допринесе за подобряване на живота на служителите.

Съществуват убедителни аргументи в полза на по-краткия работен ден, който е свързван с по-добро благосъстояние на хората и потенциално по-висока производителност. Може да се окаже, че – противно на утвърдените норми – служителите работят по-ефективно и по-съсредоточено, ако се прибират по-рано у дома.

Науката в подкрепа на 6-часовия работен ден

По-дългият работен ден не гарантира повече извършен труд. Според изследване на Станфордския университет, цитирано от BBC,  има горна граница на производителността – тя започва рязко да спада след около 48 часа.

Други експерти смятат, че оптималната продължителност на работния ден може да бъде дори по-ниска в зависимост от вида на работата. Според някои от тях тя може да бъде едва 35 часа седмично или 6 часа дневно. В Норвегия и Дания работната седмица е по-кратка от 40 часа, като тези страни са съответно на второ и седмо място по производителност в света.

В края на краищата служителите се нуждаят от почивки при дълъг престой на бюрото си. Дори най-продуктивните работници не прекарват всеки един момент, вглъбени в задачи. Проучване, проведено сред близо 2000 души във Великобритания, сочи, че хората се чувстват продуктивни средно през половината от работния ден. Съкращаването му може да ги мотивира да увеличат този период.

Повишената производителност може да дойде и от по-добрия баланс между професионалния и личния живот.

Потенциални негативи

Въпреки че има ясни ползи от съкратения работен ден, вариантът не е перфектен.

Първо, няма гаранция, че всеки работник ще бъде еднакво продуктивен при по-краткия работен ден. Но ако хората се отклоняват от задълженията си, това е провал и на мениджмънта. Ако шефът не може да се довери на служителите си, че ще си вършат коректно задълженията, значи е сгрешил или в процеса на наемане, или в организацията на работата, или в своите методи на ръководене.

По-краткият работен ден би могъл да усложни ситуацията и за международните компании в някои отрасли, тъй като може да намали припокриването на часовите зони.

Може би най-важното обаче е, че има опасност съкращаването на работния ден реално да не промени работното време на хората. Може да им се налага да продължават да се трудят и след шестте часа, защото не смогват. Ако компаниите ще освобождават хората по-рано, трябва да се уверят, че наистина е възможно задачите да се приключват по-бързо.

И все пак

Повечето хора биха приели по-краткия работен ден като огромно предимство. Това предимство би изградило лоялност към работодателя и би повишило мотивацията. Съвестните служители биха работили по-усърдно и интелигентно в часовете, с които разполагат. Но дали работодателите са на същото мнение? Предстои да видим колко от тях биха били достатъчно смели да проверят от първо лице ползите от съкратения работен ден.

Снимка: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.