Златните рибки всъщност имат добра памет
Дългогодишното схващане, че златните рибки имат слаба или никаква памет е погрешно. Доказателството бе представено от учени от Оксфордския университет, предаде BBC.
Екипът е обучил девет рибки да изминават разстояние от 70 см и да се връщат обратно, като накрая са получавали хранителна награда. Това показва, че рибките могат да се ориентират в заобикалящата ги среда.
Рибки на път
Изследователите от Факултета по биология на Оксфорд искали да разберат дали рибите имат начини за навигация, подобни на тези на сухоземните животни.
Те използвали тесен аквариум, покрит с повтарящ се мотив от вертикални ивици на всеки 2 см. При достигане на зададеното разстояние рибките били подканвани от външен сигнал – например от учен, който махал с ръка – да се обърнат и да плуват обратно към началната позиция.
След това изследователите проверявали дали рибите ще преплуват същото разстояние, ако стартовата позиция бъде променена и сигналът бъде премахнат. Също така пробвали дали животните ще преплуват същото разстояние, когато фоновият модел е променен.
Установено било, че осем от деветте рибки точно запомнят кога да се върнат обратно, за да получат наградата си, без да бъдат подканяни.
Освен това продължили да плуват на правилното разстояние, дори когато стартовата им позиция била изместена напред.
Контраст в помощ
Според изследователите много сухоземни видове използват т.нар оптичен поток за оценка на разстоянието. Златните рибки обаче изглежда обработват информацията по различен начин.
Сухоземните животни, включително хората и медоносните пчели, преценяват разстоянията, като измерват как се променя ъгълът между окото им и околните обекти по време на движение. Златните рибки пък явно използват промените в контраста, които се наблюдават по време на придвижването.
Снимка: Unsplash
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.