Роговете на носорозите са станали по-къси за век
Роговете на носорозите са се скъсили през последния век, установиха изследователи, цитирани от The Guardian. Това може да е в резултат на атаките на ловци и бракониери.
От стотици години роговете на носорозите са ценна стока за ловците. Съвременните бракониери ги продават за употреба в традиционната медицина в Китай и Виетнам.
„В случая с носорозите хората винаги са искали най-големия рог“, казва Оскар Уилсън, докторант от Университета в Хелзинки и водещ автор на изследването. По думите му по-големите рогове носят на бракониерите по-висока цена.
„Преференциалният ловен подбор на индивиди с по-големи рогове или бивни е довел до това, че индивидите с по-малки са оцелели и са се възпроизвеждали повече, което е предизвикало еволюционна промяна“, пишат колегите на Уилсън.
Те са направили откритието си, като са изследвали произведения на изкуството (някои чак от XV век) и снимки на носорози, съхранявани от Центъра за ресурси за носорози в Утрехт.
Екипът се фокусирал върху 80 снимки на носорози в профил. Учените изчислили дължината на рога спрямо тази на тялото на животното. След това взели средна стойност и сметнали разликата в сравнение със съотношението, наблюдавано за всяко конкретно изображение.
Тенденцията е при всички видове носорози
Резултатите показват, че спрямо дължината на тялото си черните и белите носорози са с най-дълги рогове, а суматранските – с най-къси. При всичките пет вида носорози обаче относителната дължина на роговете е намаляла с течение на времето.
Въпреки че 65 от фотографираните носорози са били в плен, по-голямата част от тях са дошли директно от дивата природа или са родени от носорози, които преди това са живели в дивата природа. Това предполага, че намаляването на дължината на роговете вероятно отразява селекционния натиск, на който са подложени животните в естествената им среда. Сега учените провеждат допълнителни изследвания на диви популации, за да разберат дали се наблюдава същата тенденция.
Макар че въздействието на скъсяването не е напълно проучено, Уилсън казва, че то по всяка вероятност е негативно.
„Носорозите използват роговете си, така че загубата им няма да е от полза за тях“, каза той.
Снимки: Unsplash
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.