Как се е появил образът на злата мащеха?
Актрисата Чарлийз Терон изигра злата мащеха във филма „Снежанка и ловецът“ от 2012 г.
Злите мащехи от векове преследват добрите и смели деца по страниците на приказките. Но как всъщност се е зародил образът на злата мащеха?
„Същността се крие в ожесточеното съперничество между две жени, често по-възрастна и по-млада, т.е. мащеха и доведена дъщеря“, казва пред Live Science Мария Тейтър, експерт по немски фолклор в Харвардския университет.
Римска императрица ли е първата зла мащеха?
Един от възможните източници на архетипа за злата мащеха е Древен Рим и по-специално една емблематична фигура: Ливия Друзила. Тя е била първата римска императрица. Ливия е втората съпруга на император Октавиан Август, който се възкачва на власт след убийството на Юлий Цезар.
Според италиански историци по времето, когато Ливия и Август се женят, тя вече е майка на син на име Тиберий. Дъщерята на Август от предишен брак пък имала двама сина: Гай Цезар и Луций Цезар. Единият от тях трябвало да наследи Август като император, но и двамата починали.
Скоро започнали да се разпространяват слухове за нечестна игра. В крайна сметка синът на Ливия – Тиберий, който не бил пряк потомък на Август, седнал на трона. Това се сторило подозрително на римляните. Те не смеели да критикуват открито императора, но да сипят какви ли не клюки за майка му нямало проблем. Затова и Ливия постепенно се превърнала в злодей.
Но човекът, който е отговорен за утвърждаването на ролята на императрицата като зла мащеха, е историкът Тацит, живял около 56-120 г. сл.Хр.
Във версията на Тацит за римската история, написана десетилетия след смъртта на Август през 14 г. от н.е., Ливия е описана като безмилостна интригантка. Жадна за власт, тя не се спряла пред нищо, за да постави сина си на трона. Или поне така твърди Тацит.
Вдън горите
Въпреки че Ливия се смята за оригиналната зла мащеха, тя далеч не е единствената.
В различни култури по света има много истории за женско съперничество. Спецификите се променят, за да отговарят на социалните норми на съответното място. В някои региони на Африка и Азия например мащехата е зла втора съпруга, която измъчва добродетелната първа съпруга. В някои части на Европа тя е ревнива сестра или свекърва.
Когато в началото на XIX век Якоб и Вилхелм Грим започват да събират немски приказки, те са леко скандализирани от това, че в много от тях има зли майки. „Те нарочно превърнали много от майките и свекървите в мащехи. Така искали да запазят „светостта на майчинството“, обяснява Мария Тейтър.
Друга причина, поради която мащехите заемат важно място в народните приказки от тази епоха, е, че историите просто отразяват действителността. Раждането на дете е било опасно начинание и много жени не са го преживявали. „Цифрите са наистина шокиращи. Около половината деца са израствали с един биологичен родител и един доведен родител“, допълва Тейтър.
Източник на водещата снимка: Twitter/BeforeSnowWhite
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.