7-те вида почивка, от които наистина се нуждаете
Сънят не е достатъчен. Ваканцията не е достатъчна.
Изтощението е сериозен проблем за много от нас и за съжаление само със сън проблемът не се решава. Всъщност фокусирането върху съня може да увеличи прегарянето, защото не се обръща внимание на други ключови области на почивка.
„Почивката е най-пренебрегваната, свободна от химикали, безопасна и ефективна терапия, с която разполагаме“, споделя д-р Сондра Далтън-Смит, автор на книгата Sacred Rest. Тя е разработила концепция за седем типа почивки, от които се нуждаят тялото и умът ни, за да се преборят с хроничната умора.
1. Физическа почивка
Не е изненадващо, че първата почивка, от която имаме необходимост, е физическата почивка. Това е почивка от физическите дейности, които ни изтощават. Сънят, релаксацията и дрямката спадат към категорията на физическата почивка. Там е и т.нар „активна“ почивка – леки, възстановяващи дейности като йога, разтягане или масажи.
2. Умствена почивка
За да подпомогне менталната почивка, д-р Далтън-Смит препоръчва кратки паузи през работния ден или попълване на дневник преди лягане. Други лекари посочват и нещо, наречено „разсейване на мислите“. Представлява умствено упражнение за създаване на дистанция между мислите и емоциите. Идеята е внимателно да оставяме мислите да преминат, без да им оказваме натиск да се движат по-бързо или по-бавно. Може да се използва метафората за листа, които се носят по течението, или за облаци, които преминават по небето.
3. Сензорна почивка
Живеем в свят на постоянна стимулация: екрани, разговори, светлини, музика и т.н. Далтън-Смит съветва в определени моменти умишлено да се изолираме от всичко това. Например да отделяме поне 45 минути без никакви екрани преди лягане. Полезно е също така от време на време да извършваме дейности, които натоварват само по едно от сетивата ни.
4. Емоционална почивка
Емоционалната почивка ни дава възможност да бъдем автентични. Ако някой ви попита как се чувствате, след като е забелязал, че сте видимо разстроени, а вие отговорите с „добре“, подобно потискане на емоциите ви оказва допълнителен вътрешен натиск.
Вместо това можем да си позволим да бъдем искрени, заявявайки: „Всъщност съм много разочарован от __“. Това освобождаване позволява да се почувстваме по-спокойни. Добре е също така да се обграждаме с хора, които ни карат да се отпуснем.
5. Социална почивка
Важно е да сте наясно дали сте интроверт или екстроверт. Получавате ли енергия от другите или се чувствате изтощени, след като прекарате време с тях? Разбирането на границите на нашата „социална батерия“ може да ни помогне да осъзнаем кога имаме нужда от презареждане. Това е изключително важен разговор, който трябва да проведете с партньора си, тъй като хората имат различни прагове на общителност. Единият партньор може да е готов да напусне партито след три часа, докато другият партньор едва започва.
6. Творческа почивка
За онези, които работят в творчески сфери, творческата почивка е абсолютно задължителна. Един от начините е да се обградите с вдъхновение, като същевременно се освободите от напрежението да „направите“ нещо с него. Далтън-Смит предлага например да излезете сред природата и просто да си позволите да чувствате. Творческата почивка може да се изразява и в това да се оттеглите за известно време от даден проблем или проект, за да може мозъкът ви да се презареди без напрежение.
7. Духовна почивка
И накрая, тялото и умът ни могат да поискат духовна почивка. Това означава да се свържем на по-дълбоко ниво с нещо по-голямо от нас. Може да е молитва, медитация или нова цел в живота. Някои хора откриват усещане за общност в групи за взаимопомощ или доброволчески организации.
За да се преборите наистина с изтощението и прегарянето, трябва да прилагате всички тези почивки. Някои може да ви изглеждат по-лесни от други, но е важно да опитвате, дори само за няколко минути на ден. И постепенно ще започнете да усещате как и тялото, и умът ви се презареждат.
Източник: Psychology Today
Източник на снимките: Unsplash
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.