Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ООН: Озоновият слой ще се възстанови до 20 години

Земята

Озоновата дупка, някога най-страшната екологична опасност за човечеството, ще бъде напълно „излекувана“ в по-голямата част на света. Това ще се случи в рамките на следващите две десетилетия и ще бъде резултат от решителни действия от страна на правителствата за постепенно премахване на веществата, които разрушават озоновия слой. Изводите са от нов доклад на ООН, цитиран от „Гардиън“.

Според доклада загубата на озоновия слой, която излага хората на риск от вредни ултравиолетови лъчи от слънцето, е напът да бъде напълно преодоляна до 2040 г. в почти целия свят. Изключение са полярните региони, където процесът ще отнеме повече време. Озоновият слой ще се възстанови изцяло до 2045 г. в Арктика и до 2066 г. в Антарктика.

След като през 80-те години на миналия век бе вдигната тревога относно загубата на озон, през 1989 г. бе подписан Монреалският протокол – международно споразумение, което помогна за премахването на 99% от разрушаващите озона химикали – хлорофлуоровъглеводородите (ХФВ) или фреони, използвани като разтворители и хладилни агенти. Оттогава насам състоянието на озоновия слой се подобрява.

Озоновият слой – доказателство, че сме способни на решителни действия

Водещ автор на настоящата оценка е Дейвид Фахи, учен от Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ. По думите му единната глобална реакция за справяне с фреоните означава, че споразумението от Монреал трябва да се счита за „най-успешния екологичен договор в историята“ и то ни „дава кураж, че страните по света могат да се обединят, да вземат решение и да действат по него“.

Напредъкът невинаги е бил плавен. През 2018 г. учените откриват увеличение на употребата на фреони, което е проследено до Китай и в крайна сметка коригирано. Междувременно замяната на фреоните с друга група промишлени химикали – флуоровъглеводороди, беше проблематична. Те са парникови газове и изискваха допълнително международно споразумение, сключено в Кигали, за ограничаване на употребата им.

Фахи заяви, че дори при бързите глобални действия по отношение на фреоните, те пак ще се задържат в атмосферата около един век. „Това е малко като да чакате боята да изсъхне. Просто трябва природата да си свърши работата и да отмие тези химикали“, казва той.

Според него предизвикателството, когато става въпрос за парникови газове като въглеродния диоксид, е още по-голямо. Те остават в атмосферата много по-дълго. За разлика от фреоните, които са били произвеждани само от няколко компании, емисиите от изкопаеми горива са много по-широко разпространени и са заложени в почти всяка дейност в обществата.

„СО2 е от друг порядък, що се отнася до продължителността на живота му, което е отрезвяващо. Да накараме всеки човек на планетата да спре да изгаря изкопаеми горива е съвсем различно предизвикателство“, допълва Фахи.

Източник на снимката: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.