Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Пицата, която раздели света

Пица с ананас

През 60-те години на миналия век готвач от Канада създава пица, която поражда сериозно разделение в света. Защо е толкова обичана – и толкова мразена?

Не на Хаваите трябва да благодарите… или пък да ги обвините, в зависимост от вкуса ви.

Човекът, на когото се приписва, че е дал на света т.нар „хавайска“ пица с шунка и ананас, не е нито хаваец, нито италианец. Сам Панопулос е гръцки имигрант в Канада, който заедно с братята си управлявал ресторант в град Чатъм, Онтарио. Панопулос посетил Неапол – родното място на пицата – и се вдъхновил да добави ястието към асортимента на заведението. Но какво да сложи отгоре?

Върху основата за пица със сирене и доматен сос той разстила консервиран ананас и нарязана шунка, може би повлиян от сладко-соления вкус на китайските гозби, съчетаващи свинско и ананас.

Шедьовър или кулинарно престъпление?

Почти навсякъде в САЩ, Великобритания и Австралия се предлага пица с ананас. В Италия обаче тази комбинация се смята за извращение. Защо е толкова противоречива?

„Предполагам, че може да се нарече фюжън храна, преди терминът да стане популярен. И, разбира се, сладкото е най-харесваният вкус, така че в този смисъл е било лесна победа“, казва Чарлз Спенс, експериментален психолог от Оксфордския университет, който изучава как различните ни сетива влияят върху възприемането на храната.

Пица с ананас

Разбира се, свинското месо и ананасът не са единствената комбинация от плодове и месо в световната кухня. Във Франция патицата се съчетава със сладък портокалов сос. Иранският пилаф смесва агнешко с нар. Американската вечеря за Деня на благодарността не би била същата без соса от червени боровинки, който придружава традиционната пуйка.

И защо това работи? Соленият и сладкият вкус са неразривно свързани и създават „наслагване на вкусове“. То кара мозъка да реагира с положителни сигнали, усещайки комбинацията от сладко – неговото въглехидратно гориво – и сол, която е жизненоважна за телесните функции.

Около 12-15% от теглото на ананаса се състои от захар. В същото време плодът е и доста кисел, с рН между 3 и 4 в зависимост от сорта (за сравнение, лимоновият сок има рН между 2 и 3.). Захарта компенсира киселинността и я прави вкусна, дори приятна.

Гените играят роля

Някои хора са по-чувствителни към определени вкусове, отколкото други. Смята се, че генетичните фактори влияят на предпочитанията на всеки от нас към киселото. Учените са установили, че хората, които носят варианти на специфичен ген, наречен TAS2R38, могат да бъдат повече или по-малко чувствителни към горчиви съединения. По подобен начин гените влияят и на склонността ни към сладки вкусове.

Вероятно това, дали някой харесва ананас върху пицата си или не, зависи от неговите гени.

Пица с ананас

Ананасови политически престрелки

Битката между любителите и противниците на комбинацията от шунка и ананас дори е предизвикала не съвсем сериозен дипломатически спор. През 2017 г. президентът на Исландия Гудни Йоханесон заяви пред ученици, че е толкова категорично против ананаса върху пицата, че ако може, би го забранил в страната си. Той дори направи изявление във Facebook по темата.

Не по-малко важна личност – министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо – му отговори в Twitter, като заяви: „Заставам зад това вкусно творение от Югозападно Онтарио.“ По-късно Йоханесон смекчи тона си и през 2018 г. призна, че е „отишъл твърде далеч“.

Сам Панопулос не е имал представа какво е започнал.

Източник: BBC

Източник на снимките: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.