Полезни ли са наистина протеиновите барове?
В края на 80-те години на миналия век двама състезатели по бягане на дълги разстояния от Сан Франциско смесили в кухнята си витамини, овесени ядки, млечен протеин и царевичен сироп. И така създали това, което ще се превърне в PowerBar – един от първите съвременни протеинови барове, разказва The New York Times.
Днес протеиновите барове са навсякъде и далеч не ги ядат само фитнес маниаците. В магазините за хранителни стоки, бензиностанциите, фитнес залите и аптеките се предлагат десетки цветно опаковани парчета суроватъчен протеин. Представени са като здравословни храни, въпреки че са с вкусове като бисквити и лимонов сладкиш. Според сайта за финансови анализи MarketWatch световният пазар на протеинови барове се разраства бързо и се очаква до края на 2026 г. да достигне над 2 млрд. долара.
Въпреки рекламата обаче експертите по хранене твърдят, че протеиновите барове не са толкова здравословни.
„Можете да лепнете етикет „кето“ или „протеин“ върху бонбон и ще го продадете за нула време. А хората дори няма да се усъмнят в това, което пише“, казва Джанет Чрзан, асистент по антропология на храненето в Университета на Пенсилвания.
Протеините са важна част от храненето ни
Няма съмнение, че организмът ни се нуждае от протеини (белтъчини) за изграждане, поддържане и възстановяване на мускулите. Те също така съставят косата, кожата, ноктите и органите ни. Аминокиселините в протеините помагат на мозъка ни да функционира. През последните 40 години модните диети, които отричат захарта, мазнините и въглехидратите, ту се връщат на мода, ту биват отричани. Но най-популярните диети, минали и настоящи, дават приоритет именно на протеините.
Хората инстинктивно свързват протеините с добрата физическа форма. Когато ядат протеинови барове, обикновено си мислят, че правят нещо добро за здравето си.
Здравословни ли са протеиновите барове?
Протеините вероятно ще ви заситят повече, отколкото простите въглехидрати. Това може да се дължи на факта, че помагат на тялото ни да освобождава хормони, които държат глада настрана.
Но много протеинови барове са пълни и със захар. Например протеинов бар Gatorade с вкус на шоколадов чипс съдържа 28 грама добавена захар, което е два пъти повече от количеството захар в една поничка с шоколадова глазура на Dunkin’ Donuts.
Като цяло протеиновите барове са силно преработени, с високо съдържание на захар и сол – нещо като „франкенфуд“, посочват диетолози, интервюирани от The New York Times. Много протеинови барове са всъщност просто бонбони с много повече белтъчини.
Продуктът може да е полезен за хора, които трябва да увеличат приема си на протеини – например вегани, които не получават достатъчно протеини от храната си, или хора, които току-що са тренирали интензивно. Но добавянето на още протеин в диетата – особено когато е с много добавена захар – няма да направи обикновения човек по-здрав.
„Това е храна за определени случаи – ако например се изкачвате по билото на планина и не можете да седнете да хапнете пълноценно. Не е предназначена да замества храненето“, обяснява Стефани Урутя, директор на отдела за спортно хранене към Калифорнийския университет в Лос Анджелис.
Какви протеинови барове да избирате?
Ако все пак искате да включите протеиновите барове в менюто си, имайте предвид, че не всички са еднакви по отношение на съставките. Обръщайте внимание на етикета с хранителните стойности. Избирайте барчета със съставки, които разпознавате – ако са предимно с ядки и плодове, значи не са толкова лоши.
Ако хапвате протеиново барче като закуска или добавка след тренировка, се стремете към такова, което има около 200 калории, по-малко от 5 грама мазнини и по-малко от 5 грама добавена захар. Добре е да се насочвате към барове с количество протеин между 15 и 20 грама, съветват още диетолозите.
Може да се замислите и дали да не изберете друга храна, която е също лесно преносима и питателна. Подходящи варианти са банан, ябълка, шепа сурови ядки или твърдо сварено яйце.
Снимки: Unsplash, Pexels
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.