Опасен ли е изкуственият интелект?
Технологията на изкуствения интелект (ИИ) се развива с голяма скорост и променя много аспекти на съвременния живот. Някои експерти обаче се опасяват, че тя може да се използва за злонамерени цели и да застраши работни места.
ИИ позволява на компютъра да действа и да реагира почти като човек. Технологията стои в основата на виртуалните асистенти с гласово управление Siri и Alexa. Тя позволява на Spotify и YouTube да ви предложат какво да си пуснете и помага на Facebook и Twitter да решат кои публикации в социалните мрежи да покажат на потребителите.
Защо има съмнения, че ИИ може да бъде опасен?
Тъй като в момента има малко правила за използването на ИИ, експертите предупреждават, че бързото му развитие може да бъде опасно. Някои дори заявиха, че изследванията на ИИ трябва да бъдат спрени.
През май Джефри Хинтън, смятан за един от кръстниците на изкуствения интелект, напусна работата си в Google, като предупреди, че чатботовете с изкуствен интелект скоро могат да станат по-интелигентни от хората.
По-късно същия месец базираният в САЩ Център за безопасност на изкуствения интелект публикува изявление, подкрепено от десетки водещи технологични специалисти. Те твърдят, че ИИ може да се използва за генериране на дезинформация, която може да дестабилизира обществото. В най-лошия случай, казват те, машините могат да станат толкова интелигентни, че да завладеят света. А това да доведе до изчезването на човечеството.
Еврокомисарят по въпросите на иновациите Маргрете Вестагер обаче заяви пред BBC, че потенциалът на изкуствения интелект да засилва пристрастията или дискриминацията е по-належаща грижа.
По-специално тя е загрижена за ролята, която ИИ би могъл да играе при вземането на решения, които засягат препитанието на хората, като например молби за заеми. И добави, че „определено съществува риск“ ИИ да бъде използван за влияние върху избори.
Какви закони има в момента, свързани с ИИ?
Правителствата по целия свят се чудят как да регулират изкуствения интелект.
Членовете на Европейския парламент гласуваха в подкрепа на предложения от ЕС Закон за изкуствения интелект. Той ще въведе строга правна рамка за ИИ, която компаниите ще трябва да спазват.
Законодателството, което се очаква да влезе в сила през 2025 г., категоризира приложенията на ИИ по нива на риск за потребителите. Видеоигрите с ИИ или филтрите за спам попадат в най-ниската категория на риск. Системите с по-висок риск, като например за оценка на кредитния рейтинг или за определяне на достъпа до жилище, ще бъдат подложени на най-строг контрол.
През март правителството във Великобритания изложи своята визия за бъдещето на ИИ. То изключи възможността за създаване на специален регулатор за технологията и вместо това заяви, че съществуващите органи ще отговарят за надзора.
Американските законодатели обаче изразиха загриженост дали съществуващите в САЩ наредби ще се справят с тази задача.
Междувременно Китай възнамерява да накара компаниите да уведомяват потребителите винаги когато се използва алгоритъм на ИИ.
Какви работни места застрашава ИИ?
В неотдавнашен доклад на инвестиционната банка Goldman Sachs се посочва, че изкуствен интелект може да замени 300 млн. работни места на пълно работно време в целия свят. Причината – много задачи и работни функции ще бъдат автоматизирани.
Сред засегнатите отрасли биха били администрация, право, архитектура и мениджмънт.
В доклада се посочват и огромни потенциални ползи за много сектори. Прогнозира се, че ИИ може да доведе до 7% увеличение на световния БВП.
Снимка: Pexels
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.