Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Disney загуби $1 млрд. заради три филма и един сериал

Колаж от плакати на продукции на Disney

Филмовият гигант Disney е похарчил 965 млн. долара за четири от най-известните си филмови и стрийминг провали тази година, разкри Forbes.

Компанията се стреми към намаляване на разходите, откакто главният изпълнителен директор Боб Айгър се завърна на ръководния си пост през ноември миналата година. Три месеца по-късно той заяви пред инвеститорите, че студиото трябва да „намали разходите за всичко, защото, макар да сме изключително горди с това, което е на екрана, стигнахме до момент, в който то е изключително скъпо“.

Бюджетите на филмите и стрийминг продукциите обикновено са поверителни. Студията обединяват данните в общите си разходи и не посочват колко са похарчили за всеки проект отделно.

Има обаче изключения за продукции, заснети във Великобритания, където действат специфични регулации. Именно там са правени четири от най-скъпите екранни произведения на Disney от тази година, които са и сред най-слабо представилите се като печалби.

„Ант-мен и Осата: Квантомания“

Поредният филм за комиксови герои беше по кината през февруари. Според Forbes Disney е похарчила общо 193,2 млн. долара за предпродукцията и заснемането му.

Третата част от поредицата за Ант-Мен събра 476,1 млн. долара в световен мащаб, което беше по-малко от приходите на двете предишни части. Студията запазват около половината от приходите, а останалата част се задържа от кината. Реално „Квантомания“ има печалба от около 81,9 млн. долара. Въпреки това е възможно да се окаже на червено, когато бъдат подадени следващите финансови отчети, тъй като те ще покажат колосалните разходи за постпродукция.

„Малката русалка“

Очакваше се игралната версия на „Малката русалка“ да направи голям фурор, но в крайна сметка се провали. Филмът беше критикуван заради избора на актьори и странните специални ефекти, които накараха сладките герои от анимацията от 1989 г. да изглеждат като извънземни.

Sand Castle Pictures, британското дъщерно дружество на Disney, което стои зад „Малката русалка“, е похарчило общо 265,5 млн. долара за филма. Нетните разходи на Disney за филма възлизат на 212,1 млн. долара, което осигурява печалба от 70 млн. долара от дела на компанията в боксофиса. Подобно на „Квантомания“ обаче разходите на компанията ще нараснат в следващите ѝ финансови отчети, тъй като към датата на последните такивя филмът е бил от едва месец и половина в постпродукция.

„Индиана Джоунс и реликвата на съдбата“

Около петия филм от поредицата за Индиана Джоунс имаше големи надежди, след като трейлърите с неостаряващия Харисън Форд бяха добре приети. Но проектът не беше евтин. Disney е похарчила 294,7 млн. долара за филма. Тази сума покрива само предпродукцията, снимките и един месец от постпродукцията, така че разходите не спират дотук.

Досега филмът е спечелил само 357,9 млн. долара. Тъй като разходите за него ще нараснат в следващите финансови отчети, компанията може да се окаже на загуба от нещо, което изглеждаше като сигурен хит.

„Тайно нашествие“

Сериалът за стрийминг платформата Disney+ е базиран отново на супергерои от света на Marvel. И имаше потенциал. Но сериозният тон, дупките в сюжета и некачествените специални ефекти отблъснаха феновете. Един от епизодите е най-ниско оцененият от всички епизоди на всички стрийминг поредици на Marvel – има едва 7% рейтинг в сайта Rotten Tomatoes.

Абонатите на Disney+ заплащат една такса, която им осигурява достъп до цялото ново съдържание през цялата година, със или без реклама, в зависимост от избрания план. Затова е невъзможно да се изчисли колко приходи се генерират от отделен сериал. Няма съмнение обаче относно разходите за създаването на „Тайно нашествие“.

Сериалът е разполагал с бюджет от 211,6 млн. долара, което е озадачаващо предвид недостатъците на визуалното му оформление.

И така, общата сметка само за тези четири продукции възлиза на 965 млн. долара, като в нея до голяма степен дори не са включени разходите за постпродукция. Нищо чудно, че Боб Айгър иска да спестява. Но ще трябва и да предложи нещо по-добро на публиката.


 

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.