Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Крайъгълен камък за вятърната и слънчевата енергия

вятърна енергия

През 2021 г. за първи път вятърната и слънчевата енергия са генерирали 10% от цялата световна електроенергия. Това показва анализ на мозъчния тръст за климата и енергетиката Ember, цитиран от BBC.

Според изследването 50 държави вече получават над една десета от тока си от вятърни и слънчеви източници. Междувременно обаче нараства и потреблението на въглища.

Проучването сочи, че ръстът на нуждата от ток през миналата година се равнява на добавянето на нова държава с размера на Индия към световната мрежа.

През 2021 г. слънчевата и вятърната енергия и другите чисти източници генерират общо 38% от електроенергията в света, като за първи път вятърните турбини и слънчевите панели са отговорни за 10% от общото количество. Делът им се е удвоил от 2015 г. насам, когато беше подписано Парижкото споразумение за климата.

Най-бързо към вятърна и слънчева енергия са преминали Нидерландия, Австралия и Виетнам. И трите държави са прехвърлили една десета от търсенето на електроенергия от изкопаеми горива към „зелени“ източници през последните две години.

Въпреки този ръст и факта, че някои страни като Дания вече получават над 50% от тока си от „зелени“ централи, през 2021 г. въглищната енергия също отбеляза забележителен скок. По-голямата част от увеличеното търсене на електроенергия през миналата година се покрива именно от изкопаеми горива. Токът от въглища нараства с 9% – най-бърз темп от 1985 г. насам.

Повишеното потребление на въглища е предимно в азиатските страни, например Китай и Индия, но то не е съпроводено с ръст на потреблението на газ, което в световен мащаб е нараснало само с 1%. Това показва, че вдигащите се цени на газа са направили въглищата по-жизнеспособен източник на електроенергия.

Въпреки подема на въглищата през 2021 г., големите икономики, включително САЩ, Великобритания, Германия и Канада, се стремят да преминат към 100% безвъглеродна електроенергия през следващите 15 години. Целта е задържане на ръста на световната температура под 1,5°C през този век. Според учените, за да се постигне това, е необходимо до 2030 г. делът на вятърната и слънчевата енергия да нараства с около 20% всяка година.

Снимка: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.