Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Енцелад изхвърли невъобразима струя вода в космоса

Снимка на Енцелад, ледения спътник на Сатурн

Астрономи засякоха огромно количество водни пари, изпуснати в космоса от Енцелад, леден спътник на Сатурн. Това съобщава BBC.

Широката 504 км луна е добре известна със своите гейзери, но този е особено голям. Водната струя се простира на около 9600 км – разстояние, равно на това от Великобритания до Япония по въздух.

Учените са очаровани от Енцелад, тъй като нейният подповърхностен солен океан – източникът на водата – би могъл да съдържа основните условия за поддържане на живот.

Мисията „Касини“ на НАСА (2004-2017 г.) събра изненадващи данни за химичния състав там, като редовно прелиташе през гейзерите и взимаше проби от водата, въпреки че не откри пряко биологични елементи.

Новата водна струя е забелязана от космическия телескоп „Джеймс Уеб“. Предишни наблюдения са проследявали емисии на пара, простиращи се на стотици километри, но този гейзер е от различен мащаб.

Според изчисленията на Европейската космическа агенция скоростта на изтичане на водата е около 300 литра в секунда.

„Температурата на повърхността на Енцелад е -200 градуса по Целзий. Това е изключително студено. Но в ядрото на луната според нас е достатъчно горещо, за да се нагрее тази вода. И това е причината за появата на подобни изхвърляния“, коментира британският астроном проф. Катрин Хейманс.

„Знаем, че дълбоко в нашия океан на планетата Земя при такива условия животът може да оцелее. Затова сме развълнувани да видим тези гейзери на Енцелад. Те ще ни помогнат да разберем малко повече за това колко вероятно е да съществува живот там. Но това няма да е живот като вас и мен – това ще са дълбоководни бактерии“, казва тя.

Бъдещи проучвания на Енцелад?

Учените предложиха на НАСА да организира мисия, наречена „Енцелад Орбилендър“, която да се опита да отговори на въпроса за наличието на живот. Тя ще обикаля около луната, за да вземе проби от гейзерите, както направи „Касини“, но с по-напреднала технология, и след това ще кацне, за да вземе проби от повърхността.

Дори да бъде одобрена обаче, „Енцелад Орбилендър“ няма да се осъществи в следващите десетилетия поради други приоритети на космическата агенция.

 

Снимка: NASA/JPL/SSI (Instagram)

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.