Новата ви работа е ужасна. Какво да правите?
Първи ден на нова работа. Влизате заредени с ентусиазъм, но той бързо се стопява, когато се сблъсквате с грубо отношение от страна на шефа или колегите, различни от очакваните от вас задължения, променени условия на труд или неприятна работна среда. Попадането в подобна ситуация може да бъде изключително стресиращо – ето как е препоръчително да постъпите.
Отнесете се към първите 90 дни като към пробен период
Работодателите обикновено налагат изпитателен срок от три или шест месеца (в България – най-често шест). Но той не е само за оценка на способностите на служителите, а и възможност самите служители да оценят работното място. Ако през този период станат явни тенденции на лоша комуникация, неадекватни изисквания или практики, които са в противоречие с личните ценности – служителят може да се чувства напълно свободен да напусне.
Създайте план за напускане
Ако незабавното напускане не е възможно за вас, начертайте си план. Той може да включва търсене на нова работа, връщане на старата работа, създаване на самостоятелна фирма или спестяване на пари, за да си осигурите известно време, в което да не работите.
Някои хора избират сами да си поставят краен срок, до който или да изберат от наличните предложения за работа, или да рискуват и направо да напуснат.
Този период на изчакване може да бъде най-труден, особено ако атмосферата на работното място е наистина токсична. Опитайте се да се разграничавате от случващото се. Спортувайте, отделяйте време за забавления с приятели. Грижете се за психическото си здраве по всякакви начини, включително и чрез терапия, ако го сметнете за нужно.
Добра идея е да споделите с колеги от същата сфера какво се случва (стига да се чувствате уверени в дискретността им). Не само ще ви олекне да говорите с хора, които са наясно с индустрията, но и чрез тях можете да научите за нови възможности.
Пандемията промени възприятията за работата и наемането на служители – използвайте това във ваша полза
COVID-19 накара мнозина да преосмислят приоритетите си, включително начина си на работа. Хората са по-склонни да се махнат от служба, която не позволява баланс с личния им живот. Това се прояви в т.нар Голямо напускане в САЩ (the Great Resignation), процес, при който милиони хора напуснаха работа в търсене по-гъвкави и добре платени опции.
Наложи се работодателите да се адаптират. Сега те са по-щадящи към дупките в трудовия стаж или кратките престои на предишни работни места. Особено при кандидати с умения и опит за запълване на важните вакантни позиции.
И накрая – никоя работа не си заслужава да жертвате физическото или психическото си здраве
Шведско проучване, проведено сред повече от 3000 души, показва, че работещите при лоши мениджъри са изложени на значително по-висок риск от инфаркт, инсулт и сърдечни заболявания. Безброй други изследвания обвързват тормоза на работа с появата на депресия, тревожност, прегаряне и редица други психологически проблеми.
Смяната на работа, особено наскоро след започването на нова, със сигурност е предизвикателство. Но понякога най-доброто, което можете да направите за себе си, е да се махнете колкото се може по-бързо и да начертаете свой нов път.
Снимка: Unsplash
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.