Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

5 начина да спрете да се саботирате сами

Мъж в гръб седи на бюро със скръстени на тила ръце.

Саботираме сами себе си – това всъщност правим, когато собствените ни действия или мисли ни пречат да постигнем нашите цели.

Понякога се случва, без дори да го разбираме. Понякога е осъзнато – когато например отлагаме важна задача за последния момент от страх, че няма да се справим.

Въпреки че самосаботажът може да доведе до негативни резултати, той всъщност започва като защитен механизъм, който ни предпазва от потенциална опасност или вреда, пише Psychology Today.

Нашето съзнание смята познатото за безопасно, така че всеки опит да се откажем от него и да приемем непознатото може да задейства механизми за самосаботиране. Те постепенно се превръщат в огромна пречка както пред кариерата ни, така и пред намирането на щастие в личния живот.

Как да спрете да се саботирате сами

1. Опознайте се по-добре

За да се преборите с цикъла на самосаботажа, е важно да научите какви са причините за него и да идентифицирате поведението, което ви саботира. Определете областите в живота ви, в които нещата сякаш редовно се объркват или в които бихте искали да постигнете по-голям успех. Възможно е например несъзнателно да саботирате връзката си, като се дистанцирате емоционално, когато отношенията стават по-сериозни.

2. Бъдете състрадателни към себе си

Дори научните изследвания са доказали, че това е неразривно свързано с щастието, мъдростта и емоционалната устойчивост.

3. Научете се да се приемате такива, каквито сте

Казвайте си неща като: „Случилото се в миналото не може да бъде променено. Сега мога да реагирам по различен начин.“

4. Накарайте мозъка си да се „препрограмира“

Една от причините самосаботажът да е толкова разпространен е, че някои части на мозъка ни се опитват да ни предпазят от опасност. Опитайте се да изместите мотива на мислите си от „Това ме плаши“  към любопитство – „Пробвам нещо ново, което ще ме обогати.“  Така ще превърнете мозъка си от „враг“ в „съюзник“.

5. Променете отношението си към неуспехите

Самосаботажът може да се дължи на страха от провал или отхвърляне, който да ви кара да избягвате да опитвате трудни неща. Ако не опитвате, няма как да се провалите. В този случай несъзнателно саботирате себе си. Но провалите не са краят на света. Всъщност са доста полезни. Чрез тях трупаме опит и ставаме по-силни.  

Ако усетите, че саботирате сами себе си, помислете върху горните точки и направете всичко възможно да се противопоставите на процеса. Светът е пълен с достатъчно проблеми и предизвикателства за психиката, няма нужда и сами да си създаваме такива.

 

Снимка: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.