6 грешки, които всеки малък бизнес трябва да избягва
Малкият бизнес е двигател на иновациите в почти всяка индустрия. По данни на Semrush малките предприятия създават 1,5 милиона позиции и 64% от всички нови работни места в САЩ.
Разбира се, мотивите на всеки собственик на бизнес са различни. Докато някои са водени от ентусиазъм към даден продукт или услуга, други са мотивирани от желанието да напуснат работата си в преследване на свободата, да контролират времето си и да създадат свой собствен път към успеха.
Целта обаче е една и съща: всеки предприемач иска да успее. Не всеки обаче го прави. Според американското Бюро за трудова статистика малко над 20% от малките предприятия не издържат първата си година. Почти две трети съществуват около две години, а около половината оцеляват пет години, пише Entrepreneur.
Ето някои основни грешки, които водят до недостатъчни приходи и съответно до крах на начинанията:
1. Липса на ясно определяне на целите и задачите
Малките предприятия понякога не са съвсем наясно каква е или каква ще бъде тяхната дългосрочна цел. Това затруднява формулирането на методи, които да доведат до приходи.
2. Неефективна маркетингова стратегия
Маркетингът е центърът на тежестта за почти всеки бизнес – вратата и прозорецът, които осигуряват достъпност и видимост на бранда. Но какво се случва, когато не се изпълнява качествено?
Малките фирми са податливи на подобна опасност поради недостатъчните си финансови възможности. Ако дори нямат уебсайт или не могат да си позволят да плащат за услугите на маркетинг специалисти, то това ще възпрепятства значително приходите.
3. Слабо онлайн присъствие
Всеки бизнес, който не се популяризира в интернет, няма шанс да оцелее. Колкото повече видимост има една марка, толкова повече тя се забелязва от целевата аудитория. А с продължаващото въздействие и влияние на социалните мрежи има повече от достатъчно възможности за нейното стимулиране. То може да бъде под формата на текстове, видеоклипове, аудио, изображения или комбинация от всички тях.
4. Пренебрегване на постоянните клиенти
Макар да е привлекателно през вратата да влизат нови клиенти, по-важно е да се съсредоточите върху съществуващите. Постоянните клиенти са моторът, който задвижва рентабилността, защото вече са изградили доверие във вас. Те също така са по-лесни за задържане, тъй като не е необходимо тепърва да привличате вниманието им, както бихте направили с нов клиент.
5. Невъзможност за внедряване на модерна система за плащане
С времето се променя и поведението на клиентите. Успешният малък бизнес трябва иновативно да наваксва с тенденциите, за да отговори на техните нужди. Отминаха дните, в които потребителите чакаха на дълги опашки – сега мнозина предпочитат да пазаруват онлайн. И ако не могат, просто ще потърсят подобен продукт, при който тази услуга е предоставена.
6. Неподходяща ценова стратегия
Цената е ключов компонент за всеки малък бизнес. Ако не знаете как и кога да я коригирате, това може да доведе до реални щети. Със сигурност има фактори като търсене и предлагане, които влияят върху ценообразуването, но внезапното повишаване на цените няма да се приеме добре от клиентите и те могат да се обърнат към конкурентите ви.
Снимка: Pexels
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.