Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Недостиг на мозъци

мозъци

Невролозите по света имат остра нужда от… мозъци. Необходима е всякаква мозъчна тъкан, за да се изследват заболявания като деменция и Алцхаймер, които засягат все по-голям брой от хората. В САЩ вече има и инициативи за популяризиране на донорството на мозъци, като braindonorproject.org, пише National Geographic.

По отношение на даряването на тези органи има редица фалшиви митове. Например – че се приемат само мозъци с определено „качество“. Никой не знае в какво състояние ще бъде мозъкът, когато бъде дарен. Но това всъщност няма значение, защото науката има нужда от всякакви мозъци. Основната част от изследователския процес е именно сравняването на болни със здрави органи.

Някои хора се притесняват, че изваждането на мозъка ще доведе до смущаващи промени във вида на починалия им роднина. Това обаче няма да се случи, тъй като мозъкът се отстранява през отвор отзад на главата и не следва обезобразяване.

При желание за дарение на мозък най-важният фактор е времето. Патолозите трябва да го приберат до 24 часа след смъртта. Затова ако искате да станете донор, е важно специално да уведомите семейството си.

Необходимо е да се попълнят и определени документи. Имайте предвид, че обичайните заявления за даряване на органите след смъртта не включват мозъка. Така че ако желаете той да бъде използван за научни цели, трябва изрично да го посочите.

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.