Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

4+1 най-често срещани елемента в човешкото тяло

Човешко тяло анатомия

В периодичната таблица има 118 елемента и може би си мислите, че сме съставени от много от тях. Но това не е така – сложните системи, които изграждат човешкото тяло, имат изненадващо прост състав.

„Около 97% от теглото на тялото ни е само от четири елемента“, обяснява Стивън Таунсенд, експерт по органична химия от университета „Вандербилт“, пред Live Science. Тези четири елемента са кислород, въглерод, водород и азот. И така, какво точно прави всеки от тях?

Кислород

Кислородът съставлява 65-67% от теглото на човешкото тяло, посочва Таунсенд. Това се дължи на факта, че телата ни са съставени предимно от вода. Кислородът е от решаващо значение за производството на енергия и за метаболизма.

Въглерод

Въглеродът пък представлява около 18-19% от теглото на тялото, което не е изненадващо, като се има предвид, че е ключов компонент на повечето живи организми на Земята. Той е основна „тухла“ на организма ни и на храните, които ядем.

Водород

На трето място се нарежда водородът. В човешкото тяло има повече водородни атоми, отколкото атоми на който и да е друг елемент. Но те са едва 9-10% от теглото ни, тъй като атомните маси на кислорода и въглерода са съответно близо 16 и 12 пъти по-големи. Водородът е основен компонент на протеините, въглехидратите и мазнините.

Азот

Четвърти по ред, с около 3%, е най-разпространеният газ в земната атмосфера – азотът. Той е от решаващо значение за протеините и техните градивни елементи, наречени аминокиселини. Азотът е и основен компонент на ДНК и РНК. Без него клетките в тялото не биха могли да съхраняват генетична информация или да се възпроизвеждат.

Плюс: калций

Бонусният елемент, петият най-разпространен в човешкото тяло, е калцият, който съставлява 1-2% от масата на човека. Повече от 99% от калция се намира в костите и зъбите.

Разбира се, има и други елементи, които са от значение, казва Таунсенд. Вземете например натрия. Той съставлява само 0,2% от тялото, но е изключително важен минерал – помага за баланса на течностите в организма. Ако натрият не е в равновесие, хората могат да имат сериозни здравословни проблеми, като високо кръвно налягане или загуба на бъбречната функция.

„Човешкото тяло е едновременно сложно и удивително в своята простота. Взаимосвързаните системи, които ни поддържат живи, зависят от шепа елементи. Звучи направо фантастично“, допълва химикът.

Снимка: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.