Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Тези 5 навика вредят ужасно на кариерата ви

Спор в кариерата

Определени навици може да са ви служили добре в даден момент от живота ви, но впоследствие да се окажат пагубни за кариерата ви.

Може би избягването на конфликти вкъщи като дете е било полезно. Може би обвиняването на някой друг ви е измъкнало от неприятности в тийнейджърските години. Може би стремежът към перфекционизъм ви е накарал да постигнете това, което сте смятали за невъзможно. Оставени без контрол обаче тези тенденции унищожават способността ви да работите ефективно.

От изданието Harvard Business Review описват петте най-често срещани „дерайлиращи“ навици в службата и начините, по които да се преодолеят.

Отбягване на конфликти

В същността си избягването на конфликти или трудни дискусии е опит да прикрием несигурността или страховете си. Ако се притеснявате от предстоящ „сблъсък“, започнете като просто си нахвърляте план: неща, които е възможно да бъдат казани и как да им отвърнете, въпроси, които да повдигнете и т.н. Вместо да бягате от нея, посрещнете ситуацията директно, но овладяно.

Стремеж към постоянен контрол

Вие може да си мислите, че това е единственият начин да предотвратите провал. Но останалите несъмнено ще ви възприемат като досадни, консервативни или направо деформирани.

Ако имате склонност към микроуправление, помислете за периодични контролни срещи, в които да получавате актуализирана информация, да споделяте цели и показатели и да давате съвети. Необходими са повече комуникация и съгласуваност, за да се разхлаби контролът, но резултатът – споделен успех на екипа – си заслужава.

Прехвърляне на вина

Често срещано в корпоративния свят. Прехвърлящите вина преувеличават негативното, чувстват се като жертви и стоварват цялата отговорност върху колеги, други отдели или мениджъри.

За да се откажете от този навик, първо трябва да осъзнаете погрешните убеждения, които го обуславят: че сте направили всичко възможно и следователно не сте отговорни за резултата; че сте безсилни и няма как да носите вина; че всички останали са некадърни и си заслужават негативните последици.

След това преминете в режим на решаване на проблеми. Поучете се от неуспехите си, признайте настоящите ограничения и се запитайте какво можете да направите с контрола и влиянието, които имате.

Перфекционизъм

Да, трябва да се стремим да даваме най-доброто от себе си. Но хората, които винаги гонят съвършенство, често пропускат крайни срокове и възможности. Този навик дотолкова изтормозва някои служители, че те изобщо не успяват да представят работата си, защото никога не я смятат за достатъчно добра.

Опитайте се да актуализирате стандартите си. Потърсете обратна връзка от колегите си за очаквани резултати, разходи и срокове, вместо все да скачате към изключително високите летви, които вашият перфекционизъм е склонен да ви поставя. Пробвайте постепенно да смекчавате собствените си очаквания с малки експерименти. Ами ако предадете проекта си на 80% от нивото, което обикновено достигате? Дойде ли краят на света?

Запитайте се също как перфекционизмът влияе на взаимоотношенията ви. Поставяте ли нереалистични стандарти на хората около вас? Нуждата от съвършенство често дразни и отблъсква околните.

Жажда за власт

Този навик включва претенции за контрол над всички ресурси в дадени отношения поради липса на емпатия. Също маниакално фокусиране върху собствените цели за сметка на другите, нежелание за компромис или пък възприемане на останалите хора като средство за постигане на целта. Жадните за власт лидери (или служители) са склонни да взимат необмислени решения и да отчуждават хората около себе си.

Трикът тук е да се създаде система за отчетност пред себе си или пред други чрез съветници, оценители или просто чрез искане на обратна връзка. Ако сте на ръководна длъжност, опитвайте също така да споделяте властта си чрез ангажиране на подчинените си с отговорни задачи спрямо техните силни страни и опит.

Снимка: Pexels

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.