Първа снимка на огромната черна дупка в Млечния път
Първата в света снимка на хаотичната свръхмасивна черна дупка в центъра на нашата галактика Млечен път не изобразява ненаситен космически разрушител, а нещо, което астрономите в четвъртък нарекоха „нежен гигант“ на диета. Това съобщава Асошиейтед Прес.
Астрономите смятат, че почти всички галактики, включително и нашата, имат такива гигантски черни дупки в центъра си. Оттам светлината и материята не могат да избягат, поради което е изключително трудно да се получат техни изображения. Светлината се огъва и усуква под въздействието на гравитацията, докато бива засмуквана в бездната заедно с нагорещения газ и прах.
Оцветеното изображение, представено в четвъртък, е дело на международния консорциум, който стои зад Event Horizon Telescope – сбор от осем синхронизирани радиотелескопа по света.
Предишните опити за направа на добра снимка показаха черната дупка като твърде – да я наречем – нервна. „Тя бучеше и бълбукаше, докато я гледахме“, обясни Фериала Озел от Университета на Аризона.
Черна дупка на диета?
Озел определи дупката като „нежен гигант“, докато обявяваше пробива с други астрономи, участващи в проекта. Откритието потвърждава общата теория на относителността на Алберт Айнщайн, като е точно с размерите, които диктуват уравненията на великия учен.
Черните дупки поглъщат галактическа материя, но според Озел специално тази дупка „яде много малко“. Равносилно е на това човек да изяде едно-единствено зрънце ориз за милиони години, посочи друг астроном. Тъй като черната дупка е на „диета“, в центъра ѝ попада малко материал, което позволява на специалистите да се вгледат по-дълбоко в нея.
Черната дупка на Млечния път се нарича Стрелец А (Sagittarius A) и е близо до границата на съзвездията Стрелец и Скорпион. Тя е 4 милиона пъти по-масивна от нашето Слънце.
Това не е първото изображение на черна дупка в историята. Всъщност същата група учени публикува първото през 2019 г. То беше от галактика, отдалечена на 53 милиона светлинни години. Черната дупка на Млечния път е много по-близо, на около 27 000 светлинни години. Една светлинна година се равнява на 9,5 трилиона километра.
Снимка: Twitter/Event Horizon ‘Scope
We finally have the first look at our Milky Way black hole, Sagittarius A*. It’s the dawn of a new era of black hole physics. Credit: EHT Collaboration. #OurBlackHole #SgrABlackHole
Link: https://t.co/Ax7ECRVg8A pic.twitter.com/LRWizSYOy9— Event Horizon ‘Scope (@ehtelescope) May 12, 2022
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.