Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Древна ДНК разкрива тайните на жертви от Помпей

Помпей

Изследователи, проучващи човешки останки от Помпей, са извлекли генетични тайни от костите на мъж и жена, които са били погребани, когато римският град е бил погълнат от вулканична пепел.

Този първи „Помпейски човешки геном“ представлява почти пълен набор от „генетични инструкции“ на жертвите, кодирани в ДНК. Откритията са публикувани в журнала Scientific Report.

Двамата души са открити за пръв път през 1933 г. в сграда, която археолозите в Помпей наричат Casa del Fabbro (Къщата на ковача). Те са били сгушени в ъгъла на трапезарията, като че ли са обядвали, когато е станало изригването – на 24 август 79 г. от н.е. Едно от последните проучвания сочи, че огромният облак пепел от изригването на Везувий е причинил смъртта на жителите на града за по-малко от 20 минути.

Според антрополога д-р Серена Вива от университета в Саленто двете жертви, които учените са изследвали, не са се опитвали да избягат.

„От позицията на телата им изглежда, че не са бягали. А причината може да се крие в здравословното им състояние“, казва д-р Вива пред BBC Radio 4.

Забележително добре съхранените останки в комбинация с най-новите лабораторни технологии позволяват на учените да извлекат много информация от малко количество костен прах. Генетичното изследване разкрива, че скелетът на мъжа съдържа ДНК от бактерии, причиняващи туберкулоза. Възможно е той да е имал заболяването преди смъртта си.

Фрагмент от кост в основата на черепа му пък съдържа достатъчно непокътната ДНК, за да се разчете целият му генетичен код. Това показва, че е имал общи „генетични маркери“ – или разпознаваеми референтни точки в генетичния си код – с други хора, живели в Италия през римската императорска епоха. Но той е имал и група гени, често срещани при хората от остров Сардиния, което подсказва, че по това време на Апенините генетичното разнообразие е било голямо.

Д-р Вива посочва, че всяко човешко тяло в Помпей е „съкровище“.

„Тези хора са безмълвни свидетели на едно от най-известните исторически събития в света. Да работя с тях е голяма привилегия за мен“, споделя тя.

Снимка: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.