Къде е погребан Чингис хан?
Чингис хан обединява монголите и създава огромна империя, която към момента на смъртта му през 1227 г. се простира от Тихия океан до Украйна. Наследниците му завладяват още по-голяма територия.
Но къде е погребан този легендарен владетел? Има ли той монументална гробница като пирамидите на древните египетски фараони? Или мавзолей с теракотени воини като този на първия китайски император Цин?
Всъщност местонахождението на гробницата на Чингис хан е неизвестно и е малко вероятно да бъде намерено скоро. Нещо повече, мнозина в Монголия може би предпочитат то никога да не бъде открито, тъй като гледат на хана с религиозна почит, пише Live Science.
Теории за гроба на Чингис хан
Една от възможностите е Чингис хан да е погребан в източната монголска провинция Хентий, където е роден. „Мисля, че гробницата е из планините в Хентий, но няма да бъде локализирана скоро“, казва и Нанси Стейнхард, професор по източноазиатско изкуство в музея „Пен“ към Университета на Пенсилвания.
„Не съществуват исторически или археологически данни, които да описват физическия вид на тази гробница“, пише екип от изследователи в проучване, публикувано през 2014 г. в списание PLOS One. Учените са използвали сателитни снимки, чрез които са идентифицирали различни археологически останки, но не и гробницата.
В „Тайната история на монголите“, текст от анонимен автор, който датира известно време след смъртта на Чингис хан, не се споменава негов гроб. Пише само, че през 1227 г. той „се възнесъл на небето“.
Пак там обаче се посочва, че Чингис хан се чувства свързан с Бурхан Халдун – свещена планина в провинция Хентий. В младостта си владетелят използвал релефа на планината, за да избяга от преследващи го врагове. Текстът го цитира да казва: „Всяка сутрин ще принасям жертви на Бурхан Халдун, всеки ден ще му се моля: потомците на моите потомци да помнят това и да правят същото!„. Афинитетът, който Чингис хан е имал към мястото, е довел до съмнения, че е погребан там. Засега обаче не са открити доказателства.
Когато умира на около 67-годишна възраст, пълководецът и армията му водят кампания срещу група, наречена тангути, в днешен Северозападен Китай. Това може да е затруднило връщането на тялото му в Монголия, пише историкът Франк Маклин в книгата си „Чингис хан: човекът, който завладя света“. Възможно е да са били на около 500 км от съвременната монголска граница. По това време монголите може да не са познавали техниките за балсамиране. Да са били принудени да погребат Чингис хан на място. Така друга вероятна локация на останките става районът на Ордос в Северозападен Китай.
Твърденията на Марко Поло
Венецианският изследовател Марко Поло живял от 1254 до 1324 г. и прекарал около 17 години в Китай. В книгата си „Пътешествията на Марко Поло“ посочва, че 20 000 души са били убити, за да се запази местоположението на гробницата на Чингис хан в тайна.
Поло обаче пише това десетилетия след смъртта на монголския завоевател. А и точността на много от другите му твърдения – като това, че Кубилай хан, внукът на Чингис хан, е назначил Поло за чиновник – се посрещат със скептицизъм от съвременните историци. Затова и на историята му за гробницата едва ли може да се вярва.
Снимка: Pexels.
*Изображението е на статуята на хана, която се намира на около 50 км от монголската столица Уланбатор.
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.