Рибка-робот яде микропластмаса в океана
Учени създадоха малка риба-робот, програмирана да отстранява микропластмаса от моретата и океаните, като я абсорбира. Това съобщи The Guardian.
Микропластмасата представлява милиарди малки пластмасови частици, които се отделят от по-големите пластмасови изделия, като бутилки за вода, автомобилни гуми и синтетични тениски. Тези частици са един от най-големите екологични проблеми на XXI век. Веднъж изхвърлени в околната среда, много трудно се премахват. Попадат в питейната вода и хранителните продукти и вредят на здравето на хората и животните.
„От голямо значение бе да се разработи робот за събиране на проби от микропластмасови замърсители от водната среда. Доколкото ни е известно, това е първият пример за такъв мек робот“, коментира Юян Уан, изследовател в Института за изследване на полимерите към Университета в Съчуан и водещ автор на изследването. Новото изобретение на нейния екип е описано в научна статия в списание Nano Letters.
Как действа робо-рибата?
Малката самоходна риба-робот може да плува, да се закача за свободно плаваща микропластмаса и да се самопоправя, ако се повреди по време на експедицията си. Дълга е само 13 мм и благодарение на светлинна лазерна система в опашката се движи със скорост, близка до тази на планктона в течаща вода.
Изследователите създават робота от материали, подобни на вътрешната обвивка на мидите. Това се е случило чрез наслояване на различни микроскопични листове от молекули в съответствие със специфичния химичен градиент на перлата.
Затова и рибата е разтеглива, гъвкава и дори може да издърпа до 5 кг тегло, според учените. Най-важното е, че може да абсорбира намиращите се наблизо свободно плаващи парчета микропластмаса. Органичните багрила, антибиотиците и тежките метали в микропластмасата имат силни химични връзки и електростатични взаимодействия с материалите, от които е направена рибата. Това ги кара да полепват по повърхността ѝ, така че тя да ги събира и отстранява от водата.
На този етап рибата-робот действа само върху водни повърхности. Предстои да бъде усъвършенствана, за да работи и в дълбоки води.
Снимка: Unsplash
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.