Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

9 начина да се преборите с работния стрес

стрес

Стресът на работа се отразява зле на всеки. Имейли, съобщения, звънящи телефони, непланирани срещи – понякога човек направо може да се побърка.

Чувството на напрежение е нормално, ако сте изправени пред наближаващ краен срок или предизвикателна задача. Но когато стресът на работното място стане хроничен, той може да навреди както на физическото, така и на емоционалното ви състояние.

Има обаче стъпки, чрез които можете да сведете служебния стрес до минимум. Кои са те разказват от Healthline.

1. Осъзнайте как стресът ви влияе

Това може да звучи прекалено просто, но е лесно да подцените колко силно е влиянието на напрежението. Ето някои признаци на стрес, които е възможно да пренебрегвате:

  • липса на енергия, умора
  • главоболие
  • безсъние
  • промени в апетита
  • проблеми с храносмилането
  • ускорен сърдечен ритъм
  • изпотяване
  • ниско самочувствие
  • загуба на сексуално желание
  • често боледуване

2.  Записвайте стресовите фактори

Идентифицирането и записването на стресови ситуации може да ви помогне да разберете по-добре какво точно ви притеснява.

Водете си дневник в продължение на една седмица, за да проследите причинителите на стрес и реакциите си спрямо тях. Включите хората, местата и събитията, които са предизвикали физически, умствен или емоционален отклик.

Докато пишете, си задавайте следните въпроси:

  • Как се почувствах от това – уплашен, разгневен, обиден?
  • Каква беше реакцията ми?
  • Как мога да променя/елиминирам този стресов фактор?

3. Отделете време за презареждане

Отделянето дори само на няколко минути лично за вас по време на натоварения ден помага за предотвратяване на прегарянето. Слушането на интересен подкаст между срещите или гледането на забавно видео в YouTube може да ви осигури необходимата релаксираща пауза.

4. Усъвършенствайте организационните си умения

Понякога чувството, че сте претоварени, е породено от липса на организация. Опитайте да си съставяте списък с приоритети в началото на всяка работна седмица, като подреждате задачите по важност. Определяйте си конкретни времеви блокове за работа с максимална концентрация.

5. Преоценете негативните мисли

Когато страдате от тревожност и стрес през продължителен период от време, умът ви е склонен да прави прибързани заключения и да разглежда всяка ситуация с негативна перспектива. Например, ако шефът пропусне да ви поздрави сутринта, веднага започвате да мислите, че ви е ядосан. Вместо да правите автоматични преценки, опитайте се да се дистанцирате от отрицателните си мисли и да наблюдавате трезво.

6. Погрижете се за себе си

Отделяйте си достатъчно време за сън, за забавления и не забравяйте да се храните през деня. Имайте предвид, че ще се справяте с работните проблеми по-ефективно, когато основните ви нужди са задоволени.

7. Научете техники за релаксация

Медитацията и упражненията за дълбоко дишане ще ви асистират в справянето с тревожността. Пробвайте да медитирате по няколко минути преди началото на работния ден или в обедната почивка. Има доста приложения, които да ви напътстват.

8. Избягвайте клюките в офиса

Конфликтите на работното място могат да се отразят сериозно на емоционалното ви състояние. Опитайте се да избягвате и клюките, тъй като често именно те провокират конфликти. Ако знаете, че някой от колегите ви е особено склонен към клюкарстване, намерете начин да прекарвате по-малко време с него/нея или насочвайте разговора към по-безопасни теми.

9. Кажете „сбогом“ на перфекционизма

Ако работите до 3 през нощта, защото презентацията все не ви изглежда достатъчно хубава, или продължавате да редактирате доклад, завършен преди дни, ви е време да направите крачка назад и да се погледнете отстрани.

Въпреки че перфекционизмът има някои положителни страни, той може да бъде силно стресиращ и да доведе до прегаряне. Опитайте се да контролирате високите си стандарти, като се съсредоточите върху усилията, които полагате за даден проект, и не персонализирате провала, ако се стигне до такъв.

Снимка: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.