Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

5 научни открития от 2022 г., които промениха рекорди

Енергийна сфера

Всяка година се поставят нови научни рекорди и 2022 не прави изключение. Бактериален гигант, шокиращо бърз суперкомпютър и близка черна дупка са сред най-забележителните открития на годината. Ето го и топ 5:

Най-ранната операция

Първата известна хирургическа интервенция е била ампутация на крак. Това е заключението, до което стигат учените, след като изследват скелета на човек, живял на индонезийския остров Борнео преди около 31 000 години. Заздравяла кост на мястото, където е била отстранена долната част на левия крак, подсказва, че човекът е оцелял няколко години след процедурата. Откритието измества произхода на хирургията с около 20 000 години назад.

Най-голямата едноклетъчна бактерия

Бактериите обикновено живеят в микроскопичния свят. Не и Thiomargarita magnifica. Тази новооткрита бактерия, дълга средно около един сантиметър, е видима с невъоръжено око. T. magnifica, която живее в мангровите гори на Малките Антили в Карибско море, е около 50 пъти по-голяма от други видове големи бактерии и около 5000 пъти по-голяма от обикновените бактерии. Защо този вид се е превърнал в такъв гигант не е известно.

Най-бързият суперкомпютър

Тази година суперкомпютър на име Frontier пресмяташе числа с умопомрачителна скорост: 1,1 квинтилиона операции в секунда. Това превръща машината, управлявана от Националната лаборатория Оук Ридж в Тенеси, в първия екзамащабен компютър – компютър, който може да извършва поне 1018 операции в секунда. Следващият най-бърз компютър достига 442 квадрилиона (това е 1015) операции в секунда. Очаква се екзамащабните компютри да доведат до пробив във всички области – от климат през здравеопазване до физика на елементарните частици.

Най-голямата рибна колония

Дълбоко край бреговете на Антарктида ледените риби се събират в размножителна колония, голяма колкото Орландо, Флорида. Около 60 милиона гнезда на ледените риби на Йона (Neopagetopsis ionah) се простират на най-малко 240 кв. км от морското дъно. Досега беше известно, че видовете риби, които строят гнезда, се събират само в стотици. Изобилието от храна и достъпът до зона с необичайно топла вода могат да обяснят изключително голямата група.

Най-близката черна дупка

Пресявайки данните, публикувани от космическия апарат Gaia, астрофизиците откриха черна дупка, която се намира на малко повече от 1560 светлинни години от Земята. Наречена Gaia BH1, тя е около два пъти по-близо от най-близката известна досега черна дупка. Но може да не задържи този рекорд дълго. Предполага се, че в Млечния път съществуват около 100 милиона черни дупки. Тъй като повечето от тях са невидими, е трудно да бъдат открити. Но когато Gaia, който прецизно картографира един милиард звезди, публикува следващата порция данни след няколко години, може да се появят още по-близки черни дупки.

Източник: Sciencenews.org

Снимка: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.