
Защо корейците скоро могат да станат с година по-млади
„На колко години сте“? За корейците отговорът на този въпрос е всичко друго, но не и прост.
В Южна Корея със самото раждане на бебето, то се счита за едногодишно. На Нова година му се добавя още една година. Това означава, че бебе, родено през декември, само след няколко седмици ще се смята за навършило две години.
Но този вековен метод на „корейската възраст“ скоро може да остане в историята, тъй като новоизбраният президент на страната Юн Сук Йол настоява за премахването му. Администрацията му се стреми да стандартизира начина на отчитане на възрастта, за да приведе Южна Корея в съответствие с останалия свят. Но макар идеята да се приема с ентусиазъм от някои, експертите са скептични, че тя действително ще се приложи.
Един въпрос, три отговора
В Южна Корея има три начина за определяне на възрастта.
Официално от 1962 г. насам в страната е въведена международната система за изчисляване на възрастта, като се използва датата на раждане на лицето.
Отделно съществува и друг официален начин за броене, при който бебетата се раждат на 0 години и на всеки 1 януари се добавя по една година. По този начин бебе, родено през декември 2020 г., ще стане на две години през януари 2022 г., въпреки че официално ще навърши две едва през декември същата година. Този метод се използва главно за определяне на законовата възраст в определени области на правото, включително наборна военна служба или докога непълнолетните трябва да бъдат защитени от насилие.
Следва методът на „корейската възраст“, който се използва най-масово. При него всеки автоматично е на една година при раждането си и става с една година по-възрастен на Нова година, независимо на коя дата е роден.
„За южнокорейците да разберат дали някой е по-възрастен от тях или не, е по-важно, отколкото да разберат името му в социален контекст. Това е от съществено значение за начина, по който да се обръщат към този човек, и за почетното звание или титлата, която се изисква“, посочва пред BBC Шин Джи-юн, професор в катедрата по корейски език и литература в Корейския университет.
Корейската традиция за измерване на възрастта води началото си от Китай и различни части на Азия. Смята се обаче, че Южна Корея е единствената страна, в която тя все още се използва на практика.
„Глобализацията направи корейците по-наясно с международните правила. Това оказва влияние върху младите хора, тъй като те смятат, че са обект на подигравки заради старите системи за броене“, смята Ким Еун-джу, професор по право и политика в университета „Хансунг“.
Но като оставим настрана подигравките, „корейският метод“ носи и други негативи за хората.
Някои родители например се опитват да измамят системата за регистрация на ражданията, защото се притесняват, че декемврийските им деца ще бъдат в неравностойно положение в училище и в резултат на това по-късно в живота.
По време на пандемията имаше и призиви за уеднаквяване на възрастта, след като здравните власти използваха международната и корейската възраст като взаимозаменяеми, за да определят възрастовата граница за достъп до ваксина. А това доведе до голямо объркване.
Изоставяне на традицията?
Това не е първият път, в който южнокорейските власти пробват да наложат единен метод за изчисляване на възрастта. През 2019 г. и 2021 г. бяха предложени два законопроекта в подобен дух, които впоследствие не бяха приети в корейския парламент.
Експертите са разделени по въпроса какво би означавала промяната за местното общество, въпреки че я одобряват от административна гледна точка.
Чанг Ю-сун, старши изследовател в Изследователския център по ориенталистика в университета Данкук, заяви пред BBC, че корейската възраст е отражение на традицията: „Нашето общество не изглежда твърде загрижено за изоставянето на навиците си. Има ли опасност да се откажем от собствената си уникалност и култура и да станем по-монотонни?“
Едно нещо, с което всички са съгласни обаче, е, че дори уеднаквяването да бъде прието, е малко вероятно хората в Южна Корея – официално и неофициално – да спрат да използват своята „корейска възраст“ скоро.
Снимки: Unsplash, Pixabay
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.

