Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Може ли мързелът да бъде добродетел?

Мързелът

Данте слага мързеливите в третия кръг на ада. Но пък мъдростта гласи, че ако накараш мързелив човек да ти помогне, той ще намери най-лесното решение. А според някои изследвания мързелът е нещо, с което човек не бива да се бори. Дори на моменти е добре да го поощрява.

В подкрепа на твърдението, че леността не е порок, психолози дават следните примери:

Първо, мързелът може да е породен от претоварване.

Тъй като всички живеем на бързи обороти и с високи нива на стрес, масово страдаме от синдрома „не мога да изключа“. Много от нас не са в състояние наистина да си починат, защото нищоправенето ги изнервя.

Ако обаче редовно изпитвате угризения, когато си почивате и се фокусирате само върху хилядите си задължения, трябва да се замислите сериозно какво правите с живота си. В мързел често се самообвиняват работохолиците. Те са вечно неудовлетворени от свършеното и смятат, че не покриват очакванията на околните и собствените си завишени критерии.

Второ, леността може да е знак, че се налага да инициирате промяна.

Нежеланието да свършите дадена задача може да маскира негативни чувства като страх и недоволство. Прост пример: Ако сте на работа, която не харесвате, най-логичното нещо на света е да ви мързи да я вършите.

Още един пример: Датата за предаване на дипломната ви работа наближава с пълна сила, а вие все отлагате писането. Разбира се, че ви мързи. Но според психолозите всъщност зад мързела стои страха как ще бъдете оценени.

Пристъпът на мързел може да има и чисто физиологически причини.

Например понижена кръвна захар или проблеми със сърдечно-съдовата система. Ако страдате от хронична телесна умора, трябва да се консултирате с ендокринолог или невролог.

Тоталният мързел тип „не ми се става от леглото сутрин“ вече е знак за сериозна психическа умора и депресия. В никакъв случай не бива да подценявате или пренебрегвате тези състояния. При тях е абсолютно задължително да определите какво не е наред в живота ви и да положите всички усилия да го промените. Включително да прибегнете до специализирана помощ на психолог.

Снимка: Unsplash

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.