Кухненската ви гъба е развъдник на бактерии. Но има алтернатива
Кухненската гъба съдържа доста повече бактерии от кухненската четка, която май ще се окаже по-хигиеничен начин за почистване на съдове. Това твърдят изследователи от Норвегия, цитирани от CNN.
„Салмонелата и други бактерии се развиват и оцеляват по-добре в гъби, отколкото в четки. Причината е, че гъбите, които се използват ежедневно, никога не изсъхват“, казва Тронд Мьоретрьо, учен в норвежкия институт за изследване на храните Nofirma.
„Една гъба може да приюти по-голям брой бактерии, отколкото са хората на Земята“, допълва Мьоретрьо, който е автор на новото проучване, публикувано в Journal of Applied Microbiology.
Въпреки че много от бактериите не са вредни, тези, които са – като салмонела – могат да се разпространят от гъбите върху ръцете, кухненските повърхности и уреди. „Гъбата е влажна и натрупва остатъци от храна. Те също са храна за бактериите и водят до бързото им увеличаване“, посочва ученият.
Това, което най-много изненадва изследователите, е, че няма значение как хората почистват гъбата си или колко често.
„Начинът, по който потребителите са използвали гъбите си, не е имал голямо значение по отношение на растежа на бактериите. Много е трудно да се избегне растежът на бактерии, ако гъбите не се сменят ежедневно“, казва Мьоретрьо.
Изследването на използваните гъби и четки се основава на лабораторно проучване, публикувано миналата година от същия екип. То установило, че вредните бактерии оцеляват по-добре в гъби, отколкото в четки.
Гъба срещу четка
Изследователите са събрали кухненски гъби от 20 души, живеещи в Португалия, и 35 четки и 14 гъби от хора, живеещи в Норвегия. По-ранно проучване, проведено сред 9 966 души в 10 европейски държави, показало, че за почистване в кухнята обикновено се използват гъби. Само в две държави – Норвегия и Дания – четките са преобладаващите инструменти за миене.
Всички гъби са били използвани за чистене на съдове – търкане на тенджери и тигани. 19 от 20-те гъби от Португалия са били използвани пет до шест пъти седмично или по-често. От четките, събрани в Норвегия, 32 от 35 са били използвани пет до шест пъти седмично или по-често. Гъбите, събрани в Норвегия, са използвани по-рядко.
Никъде не са открити патогенни бактерии (причиняващи заболявания). Въпреки това общото ниво на бактериите е по-ниско в използваните четки, отколкото в гъбите. В двата инструмента за почистване са открити сходни видове непатогенни бактерии.
Когато изследователите добавили салмонелни бактерии към четките и гъбите, те установили значително намаляване на броя на салмонелните в четките, оставени да изсъхнат за една нощ. Но при четките, съхранявани в найлонова торбичка, и при гъбите не е имало намаление, независимо от условията на съхранение.
Собствениците на гъби и четки споделят как ги поддържат – изплакване с вода, измиване с вода и сапун, поставяне в съдомиялна машина или избелване. Нито едно от тези неща обаче не е довело до осезаема разлика, което изненадало изследователите. Основният извод от проучването е, че при четките, които съхнат между отделните употреби, броят на бактериите е по-малък.
Какво да използвате
Въпреки че авторите на проучването препоръчват четката пред гъбата, Кат Рийс, професор по микробиология в Университета в Нотингам, която не е участвала в изследването, казва, че ще продължи да използва гъба за миене на съдове. За нея основният извод е, че сушенето на гъбите и кърпите за миене на съдове между отделните употреби е добра идея.
„Те не са открили никакви доказателства за наличие на патогенни бактерии върху гъбите и четките, взети от различни домове. Следователно няма доказателства, че тези предмети са значителен източник на замърсяване в нормални домашни условия“, подчертава Рийс.
„Ако върху кърпата са останали някакви ниски нива на патогенни бактерии, те ще растат доста бавно (растат оптимално при телесна температура). Така че не бихте очаквали да видите голям растеж на тези бактерии. Това съвпада с резултатите – при влажно състояние е имало известен ограничен растеж, а при изсушаване броят или е останал същият, или е намалял“, обяснява тя.
Маркус Егерт, микробиолог от университета Фуртванген в Германия, който е провел подобни изследвания, казва, че вече използва четки за миене на съдовете си. Ако хората предпочитат гъба, Егерт препоръчва да се използва нова на всеки две до три седмици.
„Четките са по-добрият избор за почистване на съдове от хигиенна гледна точка. Това може би се е предполагало и преди, но авторите на новото изследване го доказват с няколко хубави експеримента. Въпреки това, въз основа на моя опит, хората обичат да използват гъби“, допълва той.
Снимки: Unsplash, Pexels
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.