Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Да бъдеш инфлуенсър има своята тъмна страна

Инфлуенсъри, инфлуенсър

Инфлуенсър е една от най-предпочитаните професии (ако можем да я наречем така) за съвременните млади хора. Проучване от 2019 г. установи, че повече деца искат да бъдат „ютюбъри“, отколкото астронавти. Това доведе до много критики и мрънкане за „децата в днешно време“.

Но можем ли да ги виним? Световният инфлуенсърски пазар се оценява на 13,8 млрд. долара, сочат данни от 2021 г. Инфлуенсъри като Zoella и Deliciously Ella вече са милионери. Около 300 000 души на възраст между 18 и 26 години използват създаването на съдържание като основен източник на доходи.

Начинът на живот, който виждаме рекламиран в социалните медии, е примамлив. Дали обаче инфлуенсърството е перспективна кариера? Под лъскавата външност се крият несигурност, неравнопоставеност в заплащането според пола и расата, както и проблеми с психическото здраве.

Не е толкова лесно да си инфлуенсър

Експертът по икономика на социалните медии Брук Ерин Дъфи проучва кариерите на модни блогъри, дизайнери и влогъри, промотиращи козметика. В книгата си ‘(Not) Getting Paid to Do What You Love’ тя описва огромната пропаст между множеството, което се пробва в сферата, и малцината, които постигат съществени успехи. Оказва се, че повечето създатели на съдържание често се превръщат просто в извършители на безплатна работа за корпоративни марки.

В доклад от април 2022 г. Комисията по цифрови технологии, култура, медии и спорт на британския парламент определи разликата в заплащането като ключов проблем в индустрията на инфлуенсърите. Съществуват разлики въз основа на пол, раса, увреждания. Проучване от 2020 г. на MSL group, компания за връзки с обществеността, разкри, че на белите инфлуенсъри се плаща с 35% повече в сравнение с чернокожите.

Рисковете на самостоятелната заетост също са сериозни. В бранша липсват служебни стандарти и прозрачност в тарифите. Инфлуенсърите са принудени сами да оценяват стойността си и да определят възнагражденията си. В резултат на това често подценяват собствения си творчески труд и в крайна сметка работят за без пари.

инфлуенсър

Платформите държат силните карти

Инфлуенсърите са подвластни на алгоритмите – компютърните програми, които определят кои публикации и в какъв ред се показват на потребителите. Социалните мрежи споделят малко подробности за своите алгоритми, но в крайна сметка те „решават“ кой и какво получава видимост (и влияние).

Специалистът по алгоритми Кели Котър посочва как стремежът към влияние се превръща в „игра на видимост“. Инфлуенсърът взаимодейства с платформата по определени начини, чрез които се надява да бъде забелязан. Започва да споделя все повече интимни моменти от живота си, публикува непрестанно в стремежа да бъде релевантен.

Заплахата от невидимост е постоянен източник на несигурност за всеки инфлуенсър. Тези хора са подложени на непрестанен натиск да захранват платформите със съдържание. Ако не го правят, може да бъдат „наказани“ от алгоритъма – публикациите им да бъдат скрити или да се показват по-надолу в резултатите от търсенето.

Кризи на психическото здраве

Постоянното онлайн присъствие води до една от най-разпространените опасности в индустрията на инфлуенсърите: проблеми с психическото здраве.

Инфлуенсърите могат да са на „работното си място“ и да се свързват с аудиторията си по всяко време на денонощието. За много от тях няма разделение между работа и личен живот. В съчетание със страха от загуба на видимост това може да доведе до прегаряне и други сериозни състояния.

Силното присъствие в интернет излага създателите на съдържание на по-голям риск от вербално насилие – по отношение на външния им вид, на това какво публикуват (или не публикуват) и на негативното възприемане на инфлуенсърството като кариера. Всичко това може да предизвика депресия, тревожност, хранителни разстройства, други психически и физически здравословни проблеми.

Именно защото професията инфлуенсър изглежда привлекателна за все повече хора, за тъмната ѝ страна трябва да се говори. Промени са необходими чрез регулации и правила. Те обаче ще сработят единствено ако дойдат от представителите на самата индустрия.

Източник: The Conversation

Снимки: Pexels

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.