Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Строи се най-големият телескоп в света

Телескоп SKA

Строителната фаза на един от най-големите научни проекти на XXI век започна. Става дума за Square Kilometre Array (SKA) – най-големия радиотелескоп в света. Очаква се той да бъде готов през 2028 г., съобщава BBC.

Разделен между Южна Африка и Австралия, но с централа във Великобритания, обектът ще отговори на най-големите въпроси в астрофизиката. Ще извършва най-прецизните тестове на теориите на Айнщайн и дори ще търси извънземни.

Делегации от осемте държави, които ръководят проекта, присъстваха на церемониите по старта на строежа. Държавите са Южна Африка, Австралия, Великобритания, Китай, Италия, Нидерландия, Португалия и Швейцария, но има и други, които са изявили желание да се присъединят.

„Това беше 30-годишно пътешествие. Първите 10 години бяха свързани с разработването на концепциите и идеите. Вторите 10 години бяха посветени на разработването на технологията. А последното десетилетие беше отдадено на подробното проектиране, осигуряването на местата, убеждаването на правителствата да се съгласят да създадат договорна организация (SKAO) и да осигурят средства за започване на работа“, разказа проф. Фил Даймънд, генерален директор на организацията Square Kilometre Array.

Какво ще прави телескопът?

Първоначалната архитектура на телескопа ще включва малко под 200 параболични антени или „чинии“, както и 131 000 диполни антени, които приличат малко на коледни елхи (на снимката).

Антени на телескоп SKA

Целта е да се изгради ефективна зона за събиране на информация с размер стотици хиляди квадратни метра. Това ще даде на SKA несравнима чувствителност и разделителна способност при изследването на обекти в небето.

Системата ще работи в честотен диапазон от около 50 мегахерца до 25 гигахерца. По отношение на дължината на вълната това е в диапазона от сантиметри до метри.

Това би трябвало да позволи на телескопа да открива много слаби радиосигнали, идващи от космически източници на милиарди светлинни години от Земята, включително сигнали, излъчени през първите няколкостотин милиона години след Големия взрив.

Една от големите задачи на SKA ще бъде да проследи пълната история на водорода – най-разпространения елемент във Вселената. Телескопът би трябвало да е в състояние да открие наличието на водород още преди времето, когато големите облаци от него са образували първите звезди.

„SKA ще допринесе за много области на астрономията“, казва д-р Шари Брин, ръководител на научните операции на обсерваторията.

„Една от тях са откритите „бързи радиоизбухвания“. Те излъчват енергия, еквивалентна на енергията на Слънцето за цяла година, само за част от секундата. А ние нямаме представа какво представляват. Как е възможно това? Надяваме се, че SKA ще ни даде отговор“, допълва д-р Брин.

Очаква се крайният бюджет за построяването на телескопа да възлезе на 2 млрд. евро.

Снимки: SKA Organisation/Swinburne Astronomy Productions

За нас

Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.

 

Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.

 

Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.