Защо тялото „хълца“, докато заспиваме
Случвало ли ви се е да се унасяте в сън и изведнъж да почувствате, че падате? Някои хора казват, че са се стреснали от силен шум или ослепителна светлина, идваща от главата им. Други описват неволни потрепвания на мускулите си като от внезапен електрически удар.
„Началото на съня обикновено е свързано с един силен тласък, който раздвижва по-голямата част от тялото, като ръцете и краката са по-засегнати. Това може да ви разтърси, преди да сте успели да заспите“, казва специалистът по съня д-р Радж Дасгупта, доцент по клинична медицина в Университета на Южна Калифорния, цитиран от CNN.
Преживяването може да бъде съпроводено от учестено сърцебиене, ускорено дишане, изпотяване, дори халюцинации.
Потрепването на тялото в началото на спането може да се случи на мъже и жени на всякаква възраст и обикновено не е повод за притеснение, посочва д-р Дасгупта.
„От медицинска гледна точка тези хипничните потрепвания се класифицират като вид миоклонус, който е категория бързи, неволни мускулни движения. Класически пример за миоклонус е хълцането“, допълва той.
Никой не знае с точност защо тялото трепери, докато заспива. Експертите смятат, че прекомерният прием на кофеин и физическият или емоционалният стрес оказват влияние в случая. Умората и недоспиването също са фактори. Въпреки това повечето хипнични потрепвания се появяват на случаен принцип при здрави хора.
Кога да се тревожите
Няма лечение за съненото „хълцане“ на тялото, а и то обикновено е безвредно. Трябва обаче да посетите лекар, ако имате някой от следните симптоми: множество мускулни потрепвания през деня, нараняване, причинено от хипнични потрепвания, хапане на езика или устата по време на сън или подмокряне на леглото.
Някои хора развиват фиксация върху потрепванията, което води до повишена тревожност. „Безпокойството и умората увеличават вероятността от преживяване на тези тласъци, което води до порочен кръг от безсъние“, казва Дасгупта.
Опитайте това
На всички, които се притесняват от „хълцането“ при заспиване, д-р Дасгупта дава следните съвети:
Намалете приема на кофеин. Пиенето на по-малко кофеин през деня може да помогне за подобряване на цялостното качество на съня.
Избягвайте или намалете количеството на алкохола близо до времето за лягане. Алкохолът може да ви накара да заспите, но когато тялото приключи с метаболизирането му, ще се събудите. Това ще увеличи умората ви, което ще ви направи по-уязвими към хипнични потрепвания.
Медитирайте преди сън. Релаксирането на тялото може да улесни прехода към сън, като намали вероятността мускулите ви да потрепват.
Лягайте си по едно и също време. Добрият сън изисква режим – дори през почивните дни и празниците. Важно е също да се избягва висенето пред екрана на компютъра или телефона непосредствено преди лягане.
Снимка: Unsplash
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.