Наланда – университетът, който промени света
Ако през Средновековието бе съществувала Бръшлянова лига на университетите, то Наланда щеше да води в нея по престиж. Основан през 427 г., този индийски университет се смята за първото в историята висше учебно заведение с общежитие. Но не това е най-впечатляващият факт за него.
В Наланда са се съхранявали 9 млн. книги и са учели 10 000 студенти от цяла Източна и Централна Азия. Те изучавали медицина, математика, логика и принципите на будизма. Самият Далай Лама веднъж казва: „Всички будистки знания, които имаме, идват от Наланда.“
През седемте века, в които Наланда процъфтява, в света няма нищо друго като него. Той предшества Оксфордския университет и най-стария университет в Европа, този в Болоня, с повече от 500 години. Нещо повече – просветеният подход на Наланда към философията и религията помага за формирането на азиатската култура дълго след като университетът престава да съществува.
Интересно е, че монарсите от империята Гупта, които основават будисткия манастирски университет, са благочестиви индуси, но симпатизират на будизма и на нарастващия будистки интелектуален плам и философските трудове по онова време. Либералните културни и религиозни традиции, които се развиват по време на тяхното управление, оформят ядрото на мултидисциплинарната академична програма на Наланда.
#Nalanda: The #university that changed the world. More than 500 years before Oxford University was founded, #India‘s Nalanda University was home to nine million books and attracted 10,000 students from around the world.#NalandaUniversity #Magadh #Bihar pic.twitter.com/Iil1ezkOg4
— Sagar Raj (@SagarRaj08) March 7, 2023
Медицина и дизайн
Древната индийска медицинска система Аюрведа, основаваща се на природни методи на лечение, е била преподавана в Наланда. След това е била разпространена в други части на Индия чрез възпитаници на учебното заведение.
Други будистки институции черпят вдъхновение от дизайна на кампуса с открити дворове, оградени от молитвени зали и аудитории. Изработената тук мазилка оказва влияние върху църковното изкуство в Тайланд, а металното изкуство се пренася оттук в Тибет и на Малайския полуостров.
Математика и астрономия
Може би най-значимото и трайно наследство на Наланда са постиженията в областта на математиката и астрономията.
Предполага се, че Арябхата, смятан за бащата на индийската математика, е ръководил университета през VI в. от н.е.
„Смятаме, че Арябхата е първият, който определя нулата като цифра – революционна концепция, която опростява математическите изчисления и спомага за развитието на по-сложни направления като алгебрата“, казва Анурадха Митра, професор по математика от Калкута. „Без нула нямаше да имаме компютри“, добави тя.
„Той също така е бил пионер в извличането на квадратни и кубични корени, както и в приложения на тригонометричните функции в сферичната геометрия. Арябхата е и първият, който обяснява излъчването на Луната с отразената слънчева светлина“, допълва проф. Митра.
В забвение за векове
През 90-те години на XIV в. университетът е разрушен от мародерски отряд нашественици, водени от турско-афганистанския военачалник Бахтияр Хилджи, който се опитва да унищожи будисткия център на знанието по време на завладяването на Северна и Източна Индия. Кампусът е бил толкова голям, че се твърди, че пожарът, запален от нападателите, е горял в продължение на три месеца.
През следващите векове Наланда постепенно потъва в забрава и остава погребан, преди да бъде „открит“ от шотландския геодезист Франсис Бюканън-Хамилтън през 1812 г., а по-късно идентифициран като древния университет Наланда от сър Александър Кънингам през 1861 г.
Днес археологическите останки на Наланда са част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Източник: BBC
Снимка: Pexels
За нас
Мисията на портала „Страница 7“ е да обогатява и развлича. Да е алтернатива на посредствеността. Да открива, посочва и припомня нещата, които правят живота пъстър и смислен.
Пишем за красивото в културата, новото в науката, трансформиращото в технологиите, любопитното в лайфстайла и ключовото в кариерното развитие.
Надяваме се да ви бъдем полезни. Или поне да ви разсеем приятно.